اجرای پایش ملی برنامه IDD(برنامه پیشگیری وکنترل اختلالات ناشی از کمبود ید) در شهرستان دشتستان

6 اسفند 1393
پنجمین پایش ملی برنامه IDD (برنامه پیشگیری وکنترل اختلالات ناشی از کمبود ید) در اسفند ماه در شهرستان در سطح مدارس ،درب منازل و مغازه های عرضه مواد غذایی اجرا می شود .

 

پنجمین پایش ملی برنامه IDD (برنامه پیشگیری وکنترل اختلالات ناشی از کمبود ید) در اسفند ماه در شهرستان در سطح مدارس ، درب منازل و مغازه  های عرضه مواد غذایی اجرا می گردد .

کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در توضیح اجرا شدن این طرح گفت،هدف از اجرای این طرح در پنج سال پیاپی تعیین وضعیت دریافت ید خانوار از طریق اندازه گیری ید ادرار دانش آموزان مقطع ابتدایی پایه دوم ،سوم و چهارم و تعیین میزان شیوع گواتر و تعیین میزان ید موچود در نمک های مصرفی خانوارهای و در سطح توزیع فروشگاهها می باشد.
 ایشان در ادامه اظهار داشت این طرح در سطح مدارس ابتدایی ( 4 مدرسه در سطح شهرستان ) و با گرفتن نمونه ادرار و تکمیل یک پرسشنامه در مدارس انجام می شود و مجموعا" 80 نمونه ادرار در مدارس  باید گرفته شود .

 مسئول واحد بهبود تفذیه شهرستان اضافه کرد ،مرحله دوم این طرح، مراجعه پرسشگر به درب منازل خانوارهای منتخب شده است که با  تکمیل پرسشنامه و تست نمونه نمک مصرفی خانواده انجام گیرد  و در مرحله سوم نیز  بررسی نمک عرضه شده در مغازه های مواد غذایی در سطح شهرستان انجام می شود.
وی در پایان گفت این طرح ملی کشوری می باشد که از سوی وزارت بهداشت ودرمان آموزش پزشکی ودفتر بهبود تغذیه جامعه اجرا می گردد .


کلمات کلیدی:
کمبود     ید.     پایش     ملی     ید        

تاریخ بروز رسانی:   6 اسفند 1393

تعداد بازدید:   ۱۰

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >