سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
کودکان دشتستانی تحت پوشش طرح سامانه یکپارچه بهداشت قرار گرفتند

17 مهر 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان با اشاره به اجرای طرح سامانه یکپارچه بهداشت در دشتستان گفت: در اجرای طرح سامانه یکپارچه بهداشت تاکنون بیش از ۲۵ هزار کودک در دشتستان تحت پوشش این طرح قرارگرفته‌اند

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان با اشاره به اجرای طرح سامانه یکپارچه بهداشت در دشتستان گفت: در اجرای طرح سامانه یکپارچه بهداشت تاکنون بیش از ۲۵ هزار کودک در دشتستان تحت پوشش این طرح قرارگرفته‌اند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، مهندس ماریا خویش دوست در نشست بررسی روند اجرای طرح‌های بهداشتی در شهرها و روستاهای مختلف دشتستان با تأکید بر نقش مهم والدین در سلامتی کودکان اظهار داشت: تأمین و حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی کودکان به عهده تمامی نهادها، اجتماع و والدین است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان با اشاره به اینکه کودکان، سرمایه‌های اصلی و آینده‌سازان کشور هستند گفت: تأمین، حفظ و ارتقای سلامت کودکان، مسئولیت دولت، سازمان‌ها، اجتماع، والدین و البته خود کودکان است.
وی از اجرای برنامه مراقبت‌های ادغام یافته کودک سالم خبر داد و تصریح کرد: هدف از برنامه ملی مراقبت‌های ادغام یافته کودک سالم، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی مطلوب و پاسخ به بخش عمده‌ای از نیازهای پیشگیری شیرخواران و کودکان است.
مهندس ماریا خویش دوست افزود: این برنامه زیرمجموعه برنامه ملی سلامت کودکان است و به دنبال یافتن راهی برای جدا کردن کودکان سالم از کودکان به‌ظاهر سالم یا مستعد بیماری و ارائه خدمات مراقبتی به این کودکان است.
وی با اشاره به اینکه کودکانی دشتستانی تحت پوشش طرح سامانه یکپارچه بهداشت قرار گرفتند اظهار داشت: با انجام مراقبت‌ها در سامانه یکپارچه بهداشت از پاییز 95 تاکنون بیش از 25 هزار کودک ثبت‌نام‌شده که از این تعداد 22 هزار و 148 کودک بیش از 87 درصد آنان حداقل یکبار از مراکز خدمات جامع سلامت، خدمت دریافت کرده‌اند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان تصریح کرد: هر کودکی شایسته آن است که دستیابی به مراقبت‌های پیشگیری، ارتقای سلامت و درمان طبی، سلامت روان، سلامت تغذیه و سلامت دهان را داشته باشد.
وی بابیان اینکه چنین مراقبتی، از طریق ارتباط مداوم با مراقبان بهداشتی اولیه و دستیابی به مراقبت ثانویه تأمین می‌شود تصریح کرد: کودکانی که هنوز نشانه‌های بیماری در آن‌ها مستقر نشده و در صورت برخورداری از یک مراقبت استاندارد، کودکی همراه با سلامت را طی می‌کند.
مهندس خویش دوست بابیان اینکه این برنامه سه هدف عمده را دنبال می‌کند افزود: هدف نخست پیشگیری اولیه در راستای توانمندسازی مادر و پدر در مراقبت از نوزاد شیرخوار و کودک زیر 5 سال و هدف دوم این برنامه، طراحی نظام غربالگری استاندارد مراقبت کودکان صفر تا 5 سال و اجرای آن است.
وی، هدف سوم را طراحی و ارایه خدمات رشد و تکامل استاندارد دوران کودکی و اقدامات اساسی پیشگیری دانست و افزود: در این بخش در هر ویزیت کودک از نظر رشد، تکامل و تغذیه بررسی می‌شود.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان بررسی تعامل والد و کودک و غربالگری‌های عمومی و اختصاصی خاص دوره سنی کودک را مورد تأکید قرارداد و خاطرنشان کرد: غربالگری وضعیت بینایی، شنوایی و سلامت دهان و دندان کودک در این بخش در کنار برخی آزمایش‌های مورد لزوم موردتوجه و بررسی قرار می‌گیرد.
انتهای پیام/ س.غ 3030

کلمات کلیدی:
    سامانه     مهندس.ماریا.خویش‌دوست     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   17 مهر 1396

تعداد بازدید:   ۴۰

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >