(( قلیان ، سمی برای سلامت خانواده))

7 خرداد 1397
هر وعده مصرف قلیان به اندازه ۵۰ تا ۱۰۰ بار مصرف سیگار می تواند به فرد آسیب برساند.

 

یکی از باورهای غلطی که درباره قلیان وجود دارد، در مورد تنباکوهای معطر استفاده شده در قلیان است که عده ای آن را کم ضرر و بی ضرر می دانند درحالی که باید توجه داشته باشیم که این تنباکوها به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در ترکیب آنها، اگر بیشتر از تنباکوهای سنتی ضرر نداشته باشند، کم ضرر تر نیستند بسیاری از مرم از این موارد آگاهی ندارند و با ناگاهی خود همچنان قلیان را به جمع خانوادگی خود می برند.باورهای غلط در مورد مخزن آب قلیان هم وجود دارد و عده ای بر این باورند که این آب دود حاصل از قلیان را تصفیه می کند در حالی که این آب هیچ نقشی در تصفیه دود ندارد و تنها آن را خنک می کند.

هر وعده مصرف قلیان ۵۰ تا ۱۰۰ برابر سیگار به افراد آسیب می زند و متاسفانه باورهای غلط در مورد آن موجب شده تا خانواده ها نسبت به آن بی تفاوت باشند.دود دست دوم نیز نه همان اندازه برای اطرافیان زیان آور است و به آنهایی که از دخانیات استفاده نمی کنند و فقط در آن فضا قرار گرفته اند آسیب می زند.

دود و دوده حاصل از مصرف دخانیات روی دیوار و زمین محل استعمال می نشیند و این دود دست سوم به خصوص برای کودکانی که نوپا هستند و مدام دست به زمین و دیوار می گیرند مضر است. زیرا مواد مضر از طریق پوست به بدن افراد منتقل می شوند.

بنزن ماده شناسایی شده در تنباکوی معطر و عامل اصلی سرطان در بین جوانان

بنزن یکی از ترکیبات شناسایی شده در تنباکوهای معطر  و از عوامل اصلی سرطان خون در بین جوانان می باشد.

با تاکید بر شعار امسال "قلیان سمی برای سلامت خانواده": مواد دخانی باعث مرگ تدریجی افراد می شود و 90 درصد سرطان ریه در مردان و 80 درصد سرطان در بین زنان ناشی از مصرف دخانیات است.

استفاده از تنباکوهای معطر و معسل حاوی 70 تا 80 درصد مواد افزودنی و اسانس و ترکیبات شیمیایی پیچیده می باشد و در بررسی های انجام شده بر روی تنباکوهای معطر، مقادیر زیادی از بنزن شناسایی شده است که عامل شناخته شده در سرطان خون می باشد و بعد از سه سال می تواند باعث بروز سرطان شود.

متاسفانه استفاده خانوادگی و گروهی از قلیان به عنوان یک وسیله برای گذراندن اوقات فراغت رو به گسترش است و  این یکی از مهمترین عوامل شیوع مصرف قلیان در جامعه می باشد.

بررسی ها و مطالعات مختلف نشان می دهد مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان در بین دختران و پسران زیر 18 سال رشد بالایی داشته و نیاز به برنامه ریزی همه جانبه دارد.

باید از درج هرگونه پیام اغوا کننده بر روی محصولات دخانی که ایجاد تصور ذهنی غلط نسبت به کم خطر بودن محصولات دخانی به خصوص تنباکوهای معطر با طعم بوی میوه جات می کند جلوگیری به عمل آید.

تماس و مواجهه با دود دست دوم قلیان و نشستن در کنار جمع قلیان کش ها برای اطرافیان و خصوصا کودکان بسیار خطرناک و آسیب رسان است.

رسوب بقایای قلیان بر روی فرش و دیوارهای محل مصرف قلیان، موجب انتقال سموم سرطان زا به کودکان از طریق تماس پوستی که جذب بالایی دارد می شود.

در حال حاضر به طور جدی مراکزی که مجوز عرضه قلیان ندارند در حال شناسایی می باشند و عرضه مواد دخانی مطابق قوانین و مقررات در مراکزی مانند کافی شاپ ها و رستوران ها ممنوع می باشد و با متخلفان، توسط بازرسان بهداشت محیط، اداره اماکن و تعزیرات برخورد قانونی خواهد شد.

 


کلمات کلیدی:
هفته.بدون.دخانیات     قلیان     شبکه.بهداشت.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   7 خرداد 1397

تعداد بازدید:   ۱۱

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >