کارشناس مسئول واحد بیماریهای واگیر شبکه بهداشت درمان دشتستان :
گال یک بیماری عفونی پوستی مسری و بسیار خارش دار است

23 دی 1398
کارشناس مسئول واحد بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بیماری گال شايع ترين بيماري پوستي خارش دار در جهان است وبه نامهای گال يا جرب هم شناخته میشود و در واقع نام این بیماری از واژه لاتینی به معنای “خاراندن” نشأت گرفته است

سحر رزمجو افزود: محل زندگي انگل، داخل پوست بدن انسان است و پس از انتقال به ميزبان، قسمت سطحي پوست بدن را به صورت عمودي سوراخ كرده سپس به ايجاد تونل در سطح افقي مي پردازد بطوريكه در هر شبانه روز حدود ۳-۲ ميليمتر پيشروي مي كند و تخمهايش را در داخل آن قراردهد.

رزمجو بیان کرد: در صورتی که شخص برای بار نخست به این بیماری مبتلا شده است، ممکن است میان ورود انگل به بدن وی و شروع خارش چهار تا شش هفته طول بکشد، ولی اگر او قبلاً هم به بیماری گال مبتلا شده است، زمان واکنش وی بسیار کوتاه ترو فقط یک تا سه روز خواهد شد. ایج ترین شکل انتقال گال انتقال از راه تماس مستقیم پوست فرد بیمار با پوست فرد سالم می باشد . گال همچنین می تواند توسط حوله مشترک و سایر وسایل شخصی یا خوابیدن در بستری که فرد آلوده قبلا از آن استفاده کرده پخش شود. انتقال از راه لباس خصوصا لباس های زیر و لباس خواب و رو تختی و رو بالش نیزدر محیطهای اجتماعی شلوغ مانند هتلها ،خوابگاهها و غیره نیز از موارد شایع است.
وی همچنین گفت: هنگامی که دریک مکان خاص ودرزمان مشخصی فردی مبتلا به گال شود وتعداد مبتلایان افزایش یابد، طغیان گال اتفاق افتاده است واغلب می تواند روی چند عضو خانواده در یک زمان تاثیر گذارد. بیماری می تواند به شخص دیگر منتقل شود قبل از اینکه فردعلائمی داشته باشد.

سحر رزمجو اظهار کرد: عامل گال می تواند در همه سنین با همه نوع درآمد و سطح اجتماعی تاثیر بگذارد، حتی افرادی که خود را بسیار تمیز نگه می دارند ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

 

 

وی تصریح کرد: اگردرمراکز تجمعی جمعیت مانند مدارس،خوابگاهها، سربازخانه ها  وآسایشگاهها، دو 2مورد تست مثبت پوستی از لحاظ گال به فاصله معین دو هفته مشاهده شد اپیدمی اتفاق افتاده است ودر صورتی که یک مورد گال پوستی درمراکز فوق مشاهده شود ودرفاصله کمتر از 2 هفته سایر افراد به گال مبتلا شوند باید طغیان  گال درنظرگرفته شود .

کسانی که در تماس نزدیک با افراد آلوده (گال)  بوده اند ، باید بدون توجه  به وجود یا فقدان تظاهرات  پوستی بایستی بطور هم زمان درمان شوند.

کارشناس واحد بیماریهای واگیر در خصوص راههای درمان این بیماری گفت: اولین اولویت شبکه بهداشت و درمان دشتستان در مواجهه با طغیان این بیماری ،آموزش به افراد خانواده مبتلا ودرتماس با بیمار (لباسها،ملحفه هایی راکه در48 ساعت قبل از درمان مورد استفاده قرارگرفته اند با آبجوش شسته ودر آفتاب خشک شود.) و همچنین لوازم شخصی  که قابل شستشونمی باشند را  به مدت 10 روزدریک نایلون پلاستیکی دربسته گذاشته درنورآفتاب قرارداده وسپس استفاده شود.

تحویل دادن دارو به افراد مبتلا به بیماری گال  و دادن شامپو پرمترین 5% و پیگیری آنها تا زمان بهبودی بیمار، تشکیل جلسه جهت پیگیری وریشه یابی بیماری گال در ستاد شهرستان با واحد های بهداشت محیط ، واحد واگیرو  مبارزه با بیماریها وارسال گزارش نهایی به دانشگاه علوم پزشکی (معاونت بهداشتی)

رزمجو خاطر نشان کرد:  رعايت بهداشت فردي و نظافت روزانه ، عدم استراحت در محيطهاي غيربهداشتی و همچنینـ شناسایی افراد آلوده، قرنطينه كردن و درمان آنها در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر می باشد.

انتهای پیام/ 3030/س.غ

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


کلمات کلیدی:
بیماری.گال     کارشناس.واحد.واگیر     سحر.رزمجو    

تاریخ بروز رسانی:   23 دی 1398

تعداد بازدید:   ۴۴

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >