طرح آهن‌یاری و مکمل‌یاری ویتامین دی در مدارس شهرستان دشتستان آغاز شد

18 مهر 1397
آیین افتتاحیه طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین دی در مدارس شهرستان دشتستان با حضور مسئولین شهرستانی به‌صورت نمادین در مدرسه متوسطه اول دخترانه زینب (س) شهر برازجان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان ، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در مراسم نمادین این طرح گفت: طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین D از طرحهای مداخله ای در راستای تامین سلامت دانش آموزان می باشد که هر ساله با همکارری اداره آموزش و پرورش در آغاز سال تحصیلی در مدارس متوسطه دخترانه و پسرانه شهرستان  آغاز می شود.

ماریا خویش دوست افزود: بر اساس بررسی کشوري شیوع کم خونی فقر آهن در زنان الی 15 الی 49 سال ، بیشـترین میزان شیوع کمبود آهن در دختران19-15 ساله  (39 درصد) گزارش شده است  و  با توجه به میزان شیوع کم خونی در دختران  ، اجرای این طرح را در مدارس متوسطه اول  و دوم دخترانه  از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی همچنین اظهار داشت : آگـاهی از منـابع غـذایی آهـن و اهمیت مصرف مکملهاي تغذیه اي بخصوص در افراد آسیب پذیر و عمل به آنها در پیشگیري و کنترل کم خونی فقر آهن بسیار ضروري است.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان ،در خصوص  اهمیت استفاده از ویتامین دی در نوجوانان گفت: در حال حاضر میزان ویتامین D طبیعی موجود در غذاها پایین است و حتی غذاهای تقویتی نیز ویتامین مورد نیاز بدن را تامین نمی کنند و با اجرای طرح مکمل یاری ویتامین دی در مدارس دخترانه و پسرانه از مشکلاتی که میتواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل بی حوصلگی، استخوان درد و مشکلات گوارشی پیشگیری کنیم .

کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، حمیرا دهقانی تصریح کرد: با اجرای این طرح در شهرستان دشتستان، 9587نفر دانش آموزدختر در 83 مدرسه دخترانه تحت پوشش برنامه مکمل یاری با قرص فرفولیک قرار می گیرند که هفتگی  به مدت چهار ماه (شانزده هفته در سال)  از قرص فرفولیک و همچنین مگادوز ویتامین دی (50 هزار واحد)  استفاده می نمایند و 9880 نفر دانش آموزش پسر در 96مدرسه پسرانه تحت پوشش برنامه مکمل یاری با مگادوز ویتامین D که بطور ماهیانه بمدت 9 ماه یک عدد ویتامین D ( 50هزار واحد) قرار گرفتند.

خانم دهقانی خاطر نشان کرد: 162 هزارعدد قرص فرفولیک و185 هزار عدد قرص ویتامینD از سوی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان تهیه ودراختیار ادارات  آموزش وپرورش مناطق مختلف دشتستان قرار گرفت .

گفتنی است، این مراسم بصورت نمادین در دو  مدرسه  متوسطه اول  و دوم دخترانه  شهر برازجان و شبانکاره با حضور رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان و کارشناسان واحد تغذیه و مدارس، معاون پرورشی اداره آموزش وپرورش و کارشناسان آن ادارات، سرپرست و کارشناسان مراکز خدمات جامع سلامت شبانکاره و کارشناس مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان برگزار شد.

انتها ی پیام/ س.غ/3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید

https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
آهن     یاری     افتتاحیه     ویتامین     دی     دختران.پسران    
متوسطه.اول     .دوم     شبکه.بهداشت.دشتستان     ماریا.خویشدوست    

تاریخ بروز رسانی:   18 مهر 1397

تعداد بازدید:   ۱۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >