ظروف یکبار مصرف را بیشتر بشناسیم

16 دی 1397
چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که این ظروف سالم هستند؟

معمولاً جنس بطري‌هاي آب از pvc  است و اگر آب بيش از 6 ماه در اين بطري‌ها قرار گيرد، آلوده مي‌شود

براي نگهداري لبنيات نيز نبايد از ظروف پلاستيكي يكبار مصرف استفاده شود و يكي از مشخصه‌هاي ظروف نامرغوب، مواد بازيافتي تيره و كدر هستند.

ظروف يكبار مصرف را داخل ماكروويو قرار ندهيد به خصوص در غذاهاي حاوي روغن و چربي زيرا گرما و پلاستيك و روغن با هم تركيب مي‌شوند و در نتيجه سم ديوكسين توليد مي‌شود.

چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که این ظروف سالم هستند؟ 
هنگامی که جلوی نور گرفته می‌شوند رگه رگه نباشند - تیرگی و لکه سیاه در آن‌ها مشاهده نشود. همچنین باید دقت شود تا ظروف سطح یکنواختی داشته باشند.در این صورت می‌توان از سلامت ظرف مطمئن شد.
 

ندارند بلكه طي چندين ماه در خاك تجزيه شده و حتي قابل خوردن هستند..

·         يكبار مصرف‌هاي شفاف را براي خوراكي‌هاي سرد استفاده كنيد.

مواد غذايي داغ در ظروف يكبار مصرف با رنگ روشن و شيشه‌اي به علت ضعيف بودنشان موجب آزادشدن مونومرها مي‌شود و نيز ضرر ظروف يك‌بار مصرف پلي‌استايرن در هنگام مصرف مواد نوشيدني  اسيدي و چرب مانند نوشابه و كاكائو، بسيار بيشتر از مصرف چاي داغ است. 

ساندويچ فروشي‌ها، رستوران‌ها و حتي ادارات و دانشگاه‌ها نيز به ‌وفور از اين ظروف استفاده مي‌كنند. اين در حالى است كه اغلب مردم از اين خطرات و موارد استفاده هر كدام از اين ظروف‌ بى‌اطلاع هستند و لازم است اطلاعات مربوط به موارد مجاز استفاده و ممنوعيت‌هاى آن به صورت اتيكت روى محصول درج شود

ظروفي كه خوردني‌ هستند ، ظروف يكبار مصرف گياهي كه اين روزها بسيار تبليغ مي‌شود، از نشاسته ذرت و گندم تهيه مي‌شوند، اگر چه كمي گران‌تر از ظروف يكبار مصرف پلاستيكي هستند.

زندگي روزمره مردم تا اندازه‌اي وابسته به ظروف يكبار مصرف و پلاستيكى شده ‌است اما استفاده از اين ظروف سلامت فردى و عمومى جامعه را تهديد مى‌كند و زباله‌هاى آن به يكى از معضلات زيست محيطي بشر امروز تبديل شده است.

با وجود توصيه‌هاي مكرر كارشناسان و متخصصان بهداشت در خصوص زيان‌آوربودن استفاده از ظروف پلاستيكي يكبار مصرف، استفاده از اين ظروف امروزه، بسيار متداول شده است. هنگام پخش غذاي نذري به‌ خصوص در ماه محرم و صفر، آبميوه  و بستنی فروشی

کارشناس موادغذایی: نوشین حسن زاده 


کلمات کلیدی:
ظروف.پلاستیکی     مضرات.    
تعداد بازدید:   ۱۱۱

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >