رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛
سرطان دومین علت مرگ درپنج سال اخیر شهرستان می باشد

9 بهمن 1397
رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان در نشستی که با مراقبین سلامت برگزارنمود، گفت: درمان و تشخیص بیماری‌ها در مراحل اولیه از بروز عوارض جدي و مرگ و مير جلوگيري مي‌کند و سرطان با اصلاح سبک زندگی درمان میشود

ماریا خویشدوست اظهار کرد: با توجه به شاخصهای مرگ ومیر در دشتستان ، بعد از بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان با اختلاف زیادی دومین رتبه مرگ میر  در پنج سال اخیر را به خود اختصاص داده است و این شاخص به این معناست که ما باید آموزشهای خود مراقبتی در خصوص سرطان را  به صورت ریشه ای و گسترده به تمامی گروه های سنی آموزش دهیم و نتیجه این آموزشها باید تغییر رفتار باشد که همان اصلاح سبک زندگی است.

کارشناس برنامه سرطان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، جمیله معارفی اظهار کرد: فعالیت ژن خاموش سرطان در بدن هر فرد با سبک زندگی نامناسب آغاز می‌شود، و تغذيه سالم با محوريت افزايش مصرف ميوه و سبزيجات و کاهش مصرف نمك، شكر و روغن خطر ابتلا به سرطان را كاهش مي‌دهد.

معارفی تصریح کرد: نداشتن فعالیت بدنی مناسب یکي از دلايل ابتلا به سرطان است، که متأسفانه انجام ورزش در ميانسالان و خصوصاً بانوان ضعيف است، فعاليت بدني مطلوب ۱۵۰ دقيقه در هفته می باشدکه بهتر است این فعالیت در ۵ جلسه، ۳۰ دقيقه‌اي انجام شود .

وی بیان داشت  : غربالگری به عنوان بخشی از برنامه تشخیص زودرس سرطان است  و هم اکنون خدمات غربالگري سرطان سينه و دهانه رحم به صورت رايگان در مراکز بهداشت انجام مي‌شود، اين سرطان ها را با معاينه ساده مي‌توان تشخيص داد و در مراحل اوليه به صورت کامل درمان کرد که افراد بالاي ۳۰ سال براي غربالگري سرطان‌ها بايد به مراکز خدمات جامع سلامت  مراجعه نمایند و لازم است هم بیمار و هم ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به اهمیت تشخیص زود هنگام و انجام  فعالیت های غربالگری سرطان پایبند باشند که منجر به بهبود نتیجه و کاهش اتلاف منابع می شود.

کارشناس برنامه سرطان ستاد شهرستان دشتستان خاطر نشان کرد: 60 درصد بيماري‌هاي غيرواگير مانند ديابت، فشارخون، بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سرطان با اصلاح سبک زندگي درمان مي‌شود. درمان و تشخیص بیماری‌ها در مراحل اولیه از بروز عوارض جدي و مرگ و مير جلوگيري مي‌کند.

معارفی اظهار کرد: اغلب در مراحل اولیه سرطان علایمی وجود دارد که توجه به آنها به ویژه در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان دارند به تشخیص زود هنگام سرطان کمک می کند و آشنایی با این علائم و مراجعه به موقع به پزشک اقدامی مهم و کلیدی است، بنابراین هیچ گاه از ترس احتمال تشخیص سرطان ، از مراجعه به پزشک خودداری نکنید.

انتهای خبر/س.غ/3030

 


کلمات کلیدی:
سرطان.دومین.علت.مرگ     شهرستان.دشتستان     ماریا.خویشدوست     جمیله.معارفی     پیشگیری        

تاریخ بروز رسانی:   9 بهمن 1397

تعداد بازدید:   ۹

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >