معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛
افزایش حساسیت سیستم بهداشتی جهت کشف موارد مالاریا

28 فروردين 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از افزایش 36 درصدی نمونه گیری از افراد جهت کشف بیماری مالاریا در سال 97 نسبت به سال 96 در شهرستان خبر داد .

محمد حسین دریسی گفت: انسان نقش مهمي در سيكل زندگي انگل است و شناسايي زود هنگام و درمان بيماران يكي از راهكارهاي مناسب و موثر در پيشگيري و مبارزه با انگل مالاريا است.

دریسی افزود: بیماریابی مالاریا  جزئی از سیستم مراقبت می باشد  وبیماریابی باید هدفمند ، مقرون به صرفه و از کارآیی مناسب برخوردار باشد و در حال حاضر بیماریابی با تهیه نمونه خون از افراد مشکوک یا بیمار و آزمایش میکروسکوپی آن صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: در شهرستان دشتستان، بیماریابی در تمام مناطق اعم از شهر و روستا و در کلیه محلهایی که ممکن است موارد مبتلا به بیماری (علامتدار و بدون علامت) در آنها وجود داشته باشند، توسط بیماریابهای مالاریا و مراقبین سلامت انجام می شود.  دریسی با اشاره به اینکه گروه پرخطر از لحاظ ابتلا به بیماری مالاریا ،افاغنه و پاکستانی هایی هستند که به تازگی وارد ایران  شده اند ، افزود : انجام بیماریابی فعال در فصول بهار و تابستان که زمان اوج وفور و تکثیر ناقل بیماری (پشه آنوفل) می باشد از اهمیت فراوانی برخوردار است و و ما شاهد افزایش 36 درصد نمونه گیری از افراد جهت کشف بیماری مالاریا در سال گذشته نسبت به سال 96 در شهرستان بوده ایم ، لازم به توضیح است که خوشبختانه تعداد موارد بیماری مالاریا در شهرستان در سال 97 نسبت به سال قبل از آن به نصف کاهش داشته است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار کرد : در سال 97 از571نفر لام مالاریا گرفته شده که موارد مثبت شناسایی و  که توسط مراقبین سلامت تحت درمان قرار گرفتند.

وی خاطر نشان کرد:  ارتقاء سطح آگاهی مردم  در زمینه بیماریها و اهمیت سلامت می تواند یک عامل مهم در شناسایی زود هنگام و درمان مطلوبتر موارد ابتلا این نوع بیماریها می باشد. 

 

انتهای پیام/ س.غ/ 3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


کلمات کلیدی:
مالاریا.پیشگیری     شبکه.بهداشت.دشتستان     سال.97     ارتقاء.شاخص     محمدحسین.دریسی    

تاریخ بروز رسانی:   28 فروردين 1398

تعداد بازدید:   ۹

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >