مدیرکل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیروزارت بهداشت ؛
فشارخون 26 میلیون ایرانی اندازه گیری شده است

12 تير 1398
مدیرکل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیروزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در بازدید از ایستگاه ها ، مراکز و خانه های بهداشت شهرستان دشتستان گفت: از ابتدای اجرای طرح بسیج ملی فشارخون بالا تا کنون فشارخون 26 میلیون نفر اندازه گیری , و ثبت شده است .

دکتر افشین استوار در نشستی که با رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان داشت ، اظهار کرد: هدف از اجرای این طرح ارتقاء آگاهی عمومی، اطلاع رسانی و حساس سازی در سطح جامعه بوده است .

دکتر استوار تصریح کرد : با توجه به پوشش خوب نظام شبکه ها در کشور، انتظار داریم آگاهی مردم در خصوص بیماریها بالا باشد و شاخص کیفیت خدمت  با ارتقاء آگاهی مردم ارتباط مستقیمی دارد  و نیروهای بهداشتی  دراین زمینه باید  عملکرد خوبی داشته باشند تا شاهد کاهش بار بیماریها ی غیر واگیر در سطح جامعه باشیم .

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت و درمان گفت:  فشارخون عامل بیش از ۱۰۰ هزار مورد مرگ سالانه است که آمارها بیانگر این است که بیش از یک سوم جمعیت ۳۰ سال ، از هر سه نفر یک نفر فشار خون بالا دارند.

دکتر استوار اظهار داشت : شیوع بیماری فشارخون در کشور به عوامل ژنتیکی ، سبک زندگی سالم و آگاهی افراد بستگی دارد و ما با اجرای این طرح در کوتاه مدت شاید نتوانیم در شیوع این بیماری تاثیرگذار باشیم ولی با ارتقاء آگاهی ، بهبود عملکرد و تغییر نگرش در دراز مدت می توانیم در کنترل و شیوع این بیماری تاثیر گذار باشیم.

وی افزود: در سه دهه گذشته جمعیت مبتلا به فشار خود بیش از سه برابر افزایش یافته ئاست و این روند روبه افزایش است و باید همه تلاش کنیم این عامل خطر را به حداقل برسانیم و از عوامل مرگ و میر جلوگیری کنیم.

استوار تصریح کرد: کسانی که دراین طرح فشار خون بالا دارند پیگیری و رصد می‌شود و در بحث مراقبت‌ها و ارجاع به پزشک و درمان و اصلاح سبک زندگی نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت

مدیرکل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیروزارت بهداشت و درمان گفت : از ابتدای اجرای طرح فشار خون تاکنون ۲۶ میلیون نفر فشار خون خود را در مراکز درمانی و بهداشتی و خانه بهداشت و سیار اندازه گیری و ثبت کرده اند .

افشین استوار در بازدید از محل ایستگاه‌ها ، مراکز و خانه های بهداشت کنترل فشار خون در شهرستان دشتستان افزود:  عملکرد و همکاری نهادها و بخش های خصوصی در این طرح برای ما بسیار ارزشمند می باشد و مزیت این کمپین این بوده که از همه ظرفیتها ی شهرستان یک شهرستان در کنتذل این بیماری استفاده شده است . 

وی با بیان اینکه این طرح در دو فاز انجام شده است یادآورشد: با ثبت فشار خون ۲۶ میلیون نفر در حدود ۷۰ درصد جمعیت هدف پوشش داده شده است..

استوار از مردم دعوت کرد در  فرصت باقیمانده تا پایان طرح با مراجعه به مراکز خدما جامع سلامت و خانه بهداشت و همچنین  پایگاه‌های بهداشتی نسبت به اندازه گیری فشار خون خود اقدام کنند.

کارشناس برنامه فشارخون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان،گفت : جمعیت بالای 30 سال شهرستان دشتستان ، یکصد و 18 هزار نفر می باشد که در این طرح باید 60 هزار نفر غربالگری شوند .

جمیله معارفی افزود: تا کنون بیش از 74 هزار نفر ازجمعیت بالای 30 سال شهرستان توسط 143 مراقب سلامت  ، فشارخون آنها اندازه گیری شده  است و تمامی مادران باردار . بیماران کلیوی نیر غربالگری فشار خون شده اند.

انتهای پیام/ س.غ/ 3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


کلمات کلیدی:
مدیرکل.بیماریهای.غیرواگیر     دکتر.افشین     .استوار     ایستگاه.سیاری.ثابت     شبکه.بهداشت.دشتستان     جمیله.معارفی    

تاریخ بروز رسانی:   12 تير 1398

تعداد بازدید:   ۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >