مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر:
خون موجود در بند ناف نوزاد سرشار از سلولهای بنیادی است

6 آبان 1398
مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر گفت: خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده‌است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد، پس از تولد نوزاد، خون باقی‌مانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول‌های بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شود. درحالیکه این خون حاوی سلول‌های بنیادی و سلول‌های خونساز است که می‌تواند برای درمان بیماریها استفاده شود.

جواد پرویزی نژاد افزود: ذخیره سازی خون بند ناف نوزاد در ایران و دربانک سلولهای بنیادی خون بند ناف رویان بیش از سیزده سال است که انجام میشود و تا کنون 95 هزار نمونه خون بند ناف در این بانک ذخیره شده است و  از فروردین ماه سال 97 دفتر نمایندگی مرکز خون بند فاف موسسه رویان با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در استان بوشهر راه اندازی شده است و تا کنون پانصد خانواده نمونه خون بندفاف نوزاد خود را در موسسه رویان ذخیره کرده اند .

 پرویزی نژاد اظهار کرد: والدین قبل از تولد نوزاد از هفته 36 بارداری مادر  اقدام به ثبت نام در این بانک می‌کنند و بلافاصله بعد از زایمان، بندناف از نوزاد جدا می‌شود و توسط یک سوزن خون از بندناف و جفت جمع‌آوری و به کیسه‌های خون منتقل می‌شود. سپس خون بند ناف نوزاد منجمد و در بانک نگهداری می‌شود تا چنانچه نوزاد در بزرگسالی مبتلا به بیماریهایی نظیر سرطان خون تالاسمی ، کم خونی های مادر زادی ، نقص سیستم ایمنی  شوند  با استفاده از سلولهای بنیادی خون بندناف درمان شوند و پتانسیل درمان بیش از 80 نوع بیماری با استفاده از سولهای بنیادی خون بندناف وجود دارد.

وی همچنین گفت: مراقبین سلامت و ماما های شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت  می توانند با آموزش و ارتقاء اگاهی مادران باردار در این زمینه تاثیرگذار باشند و و با توجه به فرهنگ غلط تک فرزندی آنها با مزایای بانک خون بند ناف نوزادان در درمان بیماریها آشنا کنند و برنامه ريزي آموزشي و اطلاع رساني درباره  ذخیره سازی خون بند ناف، جهت ارتقاء سطح آگاهي، ضروري می باشد

 جواد پرویزی در خصوص مزایای ذخیره سازی خون بند ناف گفت: سلول‌های بنیادی که از بند ناف گرفته می‌شوند بسیار پر توان هستند و همچنین در اثر تکثیرهای پی در پی دچار پیری نمی‌شوند، به‌طوری‌که با تزریق یا جایگزینی آن‌ها در بافتهایی که آسیب جدی دیده‌اند می‌توانیم به بهبودی و تشکیل سلول‌های جدید بافت کمک نمائیم. همچنین دستیابی به این سلول‌ها بسیار آسان است.

مسئول مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر اظهار کرد:  در بیمارستان گنجی برازجان سه نفر ماما دوره های کامل نحوه خونگیری از بند ناف نوزاد را آموزش دیده اند و در بیمارستان مهر برازجان نیز سه نفر به دفتر نمایندگی معرفی شده اند که در حال گذراندن دوره های آموزشی میباشند و تفاهم نامه ای با ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر  جهت همکاری پزشکان متخصص زنان  در این زمینه بسته شده  است.

وی همچنین گفت: در حال حاضر مدت قرارداد ذخیره سازی خون بندناف در بانک خون بند ناف رویان 28 ساله می باشد و در آینده این مدت زمان بیشتر خواهد شد و استان بوشهر نهمین استانی می باشد که از این فرایند استقبال نموده اند.

پرویزی نژاد در پایان اظهار کرد: در استان بوشهر فقط دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان دایر می باشد و خون بند ناف خانواده هایی که ثبت نام نموده و با این دفتر قرداد بسته اند به مرکز رویان در تهران ارسال و ذخیره می شوند.

 در جلسهآموزشی معرفی و مزایای مرکز خون بندناف موسسه رویان بوشهر ، سرپرستان مراکز خدمات جامع سلامت و مسئولین واحدهای ستادی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان حضور داشتند.  

 

انتهای پیام/ س.غ-3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 


کلمات کلیدی:
بانک.خون.بندناف     جواد.پرویزی     نژاد     موسس.رویان     استان.بوشهر     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   6 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۶۷

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >