کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت ودرمان دشتستان:
سوءتغذيه يكي از مشكلات تغذيه اي شايع در كودكان زير 5 سال است

25 آبان 1398
کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: کودکان سوء تغذیه ای شدید شناسایی شده شهرستان دشتستان توسط پزشک متخصص اطفال به صورت رایگان معاینه و درمان می شوند.

حمیرا دهقانی در گفتگوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار کرد: سوءتغذيه يكي از مشكلات تغذيه اي شايع در كودكان زير 5 سال است و از پيامدهاي نامطلوب سوء تغذيه كودكان مي توان به اختلال در رشد و تكامل مغزي و جسمي،افزايش هزينه هاي درماني ومراقبت هاي پزشكي ،افت تحصيلي و تحميل هزينه هاي سنگين به آموزش وپرورش كشورواز دست دادن روزهاي كاري توسط والدين را نام برد كه بار سنگين مالي بر اقتصاد جامعه هم در بخش دولتي و هم در بخش خصوصي وارد مي سازد.

دهقانی تصریح کرد:  چهار عامل اصلي در بروز سوء تغذيه كودكان نقش دارند كه عبارتند از فقر، نبود مواد غذايي در محل، ناآگاهي هاي تغذيه اي و ابتلا به بيماريها می باشد و  براي بهبود وضع تغذيه كودكان بايد در زمينه 4عامل اساسي شامل در آمد، دسترسي به غذا، فرهنگ و سواد تغذيه اي و دسترسي به خدمات بهداشتي و كنترل بيماريها راهكارهاي مختلف بطور هماهنگ به مورد اجرا گذاشته شود.

وی  بیان کرد: در شهرستان دشتستان 245 کودک سوء تغذیه ای شدید تا پایان شش ماهه اول سال 98 شناسایی شده اند که از این تعداد 76 کودک با اقدامات مراقبتی و حمایتی شبکه بهداشت و درمان و کمیته امداد بهبود یافته اند .

کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان ، حمیرا دهقانی گفت: شاخص کودکان بهبود یافته تا پایان سال در شهرستان باید 40 درصد باشد  که  در 6 ماهه نخست سال جاری این درصد در شهرستان دشتستان 2/31 درصد می باشد و امیدواریم تا پایان سال به شاخص مورد نظر استانی برسیم .

دهقانی افزود: در خصوص برنامه شناسایی کودک سوء تغذیه شدید جهت بهبود وضعیت رشد کودکان اقدامات ده گانه ای در شهرستان توسط پزشک عمومی ، متخصص اطفال ، مراقبین سلامت و بهورزان ،کارشناس تغذیه و روان ، انجام آزمایشات ، تامین دارو و مکمل و  همچنین حمایتهای مالی انجام می گیرد که با  اقدامات انجام گرفته در شش ماهه نخست امسال این کودکان وضعیت مطلوبی داشته اند.

یکی از اقدامات ده گانه  جهت بهبود کودکان سوءتغذیه ای ، معاینه کودک توسط پزشک متخصص اطفال می باشد و  لذا مداخله ای در این خصوص در شهرستان دشتستان انجام گرفته است و تعداد 24 کودک سوءتغذیه شدید  تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت ، امام حسین، ولیعصر و امام حسین  شهر برازجان توسط پزشک متخصص اطفال خانم دکتر حسانی به صورت رایگان معاینه شده اند.

حمیرا دهقانی گفت: برای این کودکان درخواست آزمایشهای تخصصی ، سونو گرافی ، رادیولوژی  ، مکمل و دارو و همچنین مشاوره توسط  کارشناس تغذیه و روان انجام گرفته است .

وی همچنین بیان کرد : طبق قراردادی که با مسئول آزمایشگاه دی شهر برازجان انجام گرفته تمامی این کودکان به این آزمایشگاه ارجاع داده شده اند و به صورت رایگان خدمات خود را دریافت می کنند و  خانواده ها بعد ازگرفتن  نتایج آزمایشات  برای بار دوم توسط پزشک متخصص ویزیت میشوند و خدمات درمانی خود را دریافت و در صورت داشتن مشکلات تخصصی تر به فوق تخصص اطفال ارجاع داده میشوند.

کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شهرستان دشتستان گفت: تمامی کودکان سوء تغذیه ای شدید که خانواده های آنها دچار فقر مالی هستند، توسط شبکه بهداشت و درمان به نهاد حمایتبی کمیته امداد امام خمینی معرفی و تا پایان 5 سالگی  سبد غذایی خود را از این نهاد در فواصل زمانی معین دریافت می کنند.

باید یادآور شد ،از این 24 کودک سوء تغذیه که توسط پزشک متخصص اطفال معاینه شده اند، به 6 خانواده که دچار فقر مالی نیز بوده اند،  سبد غذایی از طرف یک موسسه خیریه اهدا شده است.

انتهای خبر / س.غ /3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


کلمات کلیدی:
    سوءتغذیه     حمیرا.دهقانی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   25 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۸۸

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >