کارشناس مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان :
ترویج الگوی غذایی صحیح ،اولین قدم در راستای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر است

29 دی 1398
کارشناس مسئول واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان در گفتگوی با روابط عمومی گفت: یکی از عوامل موثر در پیشگیری وکنترل بیماریهای غیر واگیر تغذیه سالم است و انتخاب صحیح الگوی غذایی و خود مراقبتی بر وضعیت سلامتی افراد موثر می باشد

حمیرا دهقانی افزود:  در حال حاضر در کشور ما،مصرف قند،نمک وچربی که از مهمترین عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر می باشند ،بیشتراز مقدار توصیه شده است و از سوی دیگر مصرف کم سبزی ومیوه،شیر ولبنیات از مشکلات الگوی غذایی مردم کشور به شمار می رود.

دهقانی اظهار کرد: تغییر الگوی غذایی مردم بصورت مصرف بی رویه فست فود ها،نوشابه های گازدار،غذاهای چرب وسرخ شده، مصرف زیاد مواد قندی وشیرین ونداشتن تحرک بدنی کافی از عوامل موثر بروز اضافه وزن وچاقی در کشور می باشند.

وی همچنین تصریح کرد: خود مراقبتی تغذیه ای یعنی هر فردی با مفهوم تعادل، تنوع و تناسب در برنامه غذایی روزانه آشنا باشد و با روش های جایگزینی مواد غذایی، استفاده از منابع غذایی موجود و در دسترس بتواند نیازهای تغذیه ای خود را برطرف نماید.

کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: آموزش خانواده ها  و توانمندسازی آنان در خصوص این موضوع که به جای اینکه از آن دسته از مواد غذایی که مصرف زیادشان یک عامل خطر مهم ابتلا به بیماری های غیر واگیر و چاقی و کمبود ریز مغذی ها می شود، از غذاهای سلامت محور با توجه به وضعیت اقتصادی خانواده تغذیه نمایند،

دهقانی اظهار کرد: ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین های غذایی سالم می تواند تأثیر به سزایی بر ابتلای افراد به بیماری های غیرواگیر بگذارد.

وی خاطر نشان کرد: اصلاح شیوه زندگی وآموزش مردم در زمینه تغذیه وترویج الگوی غذایی صحیح ،اولین قدم در راستای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر است.

حمیرا دهقانی  بیان کرد:  با استفاده از راهنماهای غذایی ،مردم می توانند مواد غذایی مناسب یا جایگزین های آنها را انتخاب نموده و از یک برنامه غذایی مطلوب ودرنهایت وزن مطلوب که برای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر حائز اهمیت است بهره مند گردند .

به مناسبت بسیج ملی تغذیه ، شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان( واحدهای آموزش و ارتقای سلامت، بهبود تغذیه، بهداشت مدارس و دهان و دندان  ) با همکاری اداره آموزش و پرورش برازجان و سفیران سلامت دانش اموزی دبستان ابتدایی شاهد لاله 2  جشنواره صبحانه سالم  برگزار نمودند و خدمات دهان و دندان  توسط کلینیک سیار دندانپزشکی  به دانش اموزان ارائه شد.


کلمات کلیدی:
جشنواره.غذای     .     سالم     مدرسه.شاهد.لاله     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   2 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۳۷

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >