معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
سوء تغذیه یکی از مشکلات تغذیه ای شایع در کودکان زیر 5 سال می باشد

29 خرداد 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در کمیته مشارکتی حمایتی کودکان زیر 5 سال شهرستان دشتستان گفت:
از پيامدهاي نامطلوب سوءتغذيه كودكان مي توان به اختلال در رشد و تكامل مغزي و جسمي،افزايش هزينه هاي درماني ومراقبت هاي پزشكي نام برد .

محمدحسین دریسی افزود: سوءتغذيه يكي از مشكلات تغذيه اي شايع در كودكان زير 5سال است که می تواند  کودک را دچار اختلال رشد و عقب ماندگی از تحصیل کند و  بار سنگين مالي بر اقتصاد جامعه هم در بخش دولتي و هم در بخش خصوصي وارد مي سازد.

کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: چهار عامل اصلی در بروز سوء تغذیه کودکان نقش دارند که عبارتند از فقر، نبود مواد غذایی در محل، ناآگاهی های تغذیه ای و ابتلا به بیماریها ی کودکان می باشد.

.حمیرا دهقانی اظهارکرد: بنابراین برای بهبود وضع تغذیه کودکان عواملی   شامل در آمد، دسترسی به غذا، فرهنگ و سواد تغذیه ای و دسترسی به خدمات بهداشتی و کنترل بیماریها و همچنین  راهکارهای مختلفی باید  بطور هماهنگ به مورد اجرا گذاشته شود.

دهقانی تصریح کرد در شهرستان دشتستان 275 کودک زیر 5 سال تحت پوشش برنامه مشارکتی حمایتی کمیته امدادامام خمینی در 6 منطقه مختلف شهرستان می باشند و طبق دستورالعمل این برنامه،  ، رشد و تغذیه کودکان دریافت کننده سبدغذایی هرساله  طی دو دوره 6 ماهه توسط  بهورزان و مراقبین سلامت ارشیبابی میشوند و بازخورد آن به کمیته امداد ارسال می گردد.

حمیرا دهقانی خاطر نشان کرد : نسبت بهبودی کودکان تحت پوشش برنامه حمایتی و مشارکتی شهرستان  در شش ماهه دوم نسبت به شش ماه اول سال گذشته ،13 درصد رشد داشته  که امیدواریم با پایش مستمر این کودکان  از نظر بهبود تغذیه ای و  حساس سازی والدین  و همچنین با  ارائه  آموزشهای مداوم به کارکنان بهداشتی وکارکنان بین بخشی درقالب برنامه های بین بخشی کاهش سوء تغذیه کودکان  به مورد انتظار استان برسیم .

انتهای پیام/ س.غ


کلمات کلیدی:
کمیته.حمایتی.مشارکتی     شبکه.بهداشت.دشتستان     کمیته.امداد.خمینی     محمدحسین.دریسی     حمیرا.دهقانی    

تاریخ بروز رسانی:   29 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۸۳

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >