به مناسبت هفته مبارزه با HIV ؛
مرکز گذری کاهش آسیب DIC در نقاط مختلف شهر برازجان برپا گردید+تصاویر

17 آذر 1397
با همکاری اداره بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، مرکز گذری کاهش آسیب DIC در نقاط مختلف شهر برازجان برپا گردیده است.

رییس بهزیستی شهرستان دشتستان ، عبدالحمید انصاری در بازدید از این مرکز اظهارداشت :  هفته مبارزه با HIV از 8 لغایت 14 آذر ماه در سطح شهرستان برگزار شده است، طی این هفته با همکاری اداره بهزیستی و  شبکه بهداشت شهرستان دشتستان( اتوبوس ایدز اورژانس اجتماعی 123) در نقاط مختلف سطح شهر مخصوصا مناطق آسیب خیز استقرار یافته است و افراد را به صورت داوطلبانه و رایگان مورد تست HIV قرار می دهند. 

عبدالحمید انصاری اضافه کرد: ایدز یک بیماری خطرناک و البته قابل کنترل و درمان است که طی سالهای گذشته بروز پیدا کرده و  در سراسر جهان شاهد آن هستیم. ااست. امروزه در جهان قریب 37 میلیون نفر مبتلا به این بیماری هستند، همچنین در کشور ما تخمین زده می شود که 60 هزار نفر به این بیماری مبتلا باشند که از این تعداد 30 هزار نفر شناسایی شده و 15 هزار نفر تحت درمان قرار دارند.

وی اظهار داشت: اقدامات بسیار موثر و خوبی در جهت کنترل و کاهش این بیماری صورت گرفته و هدف از برگزاری طرح های آموزشی که در این مقطع برای جامعه انجام می دهیم آگاهی جامعه است که همه باید آزمایش HIV بدهند و ترسی از این موضوع نداشته باشند. این بیماری ممکن است در ابتدا در اذهان ترس ایجاد کند اما اصلا ترسی ندارد و این بیماری کاملا قابل کنترل و درمان است و امیدوارم روزی برسد که این بیماری به طور کامل ریشه کن شود.

انصاری تاکید کرد: تیم های مستقر در سطح شهر به طور داوطلبانه از افراد تست رایگان جهت کاهش HIV قرار می گیرند که تا امروز 80 الی 90 نفر از افراد شهرستان تحت آزمایش قرار گرفته اند. ضمن اینکه این تست ها رایگان هستند و اگر فردی مبتلا به این بیماری باشد دارو ها نیز به طور رایگان در اختیار این عزیزان قرار خواهد گرفت. 

مسئول واحد مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، فتح اله حاجیانی  عنوان کرد: بیماری HIV یا ایدز یک بیماری عفونی است که روش انتقال آن از طریق خون و فرآورده های خونی، انتقال از مادر به جنین و روابط جنسی است. بیشتر ابتلا به این بیماری ناشی از نا آگاهی است، لذا باید همه همکاری کنیم تا این موضوع را در جامعه کمتر کنیم.

حاجیانی ابراز داشت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) کشورها را با یک بیانیه و اصل با اصل 90/90/90 موظف کرده، 90 درصد بیماری ها را کشف و تا 90 درصد تحت درمان قرار دهند و همچنین 90 درصد بیماران مبتلا به HIV با مصرف یک قرص سطح ویروس در خونشان به زیر 1000 برسد که در آن زمان بیماری از طریق فرد منتقل نمی شود.

وی با اشاره به اهمیت شناسایی و درمان به موقع بیماری ایدز ادامه داد: ما مادر بیمار داشته ایم که بیماری او تشخیص داده شده و توانسته جنین سالمی به دنیا بیاورد و همچنین مواردی که بیمار حاضر  به انجام آزمایش و درمان نشده  و متاسفانه جنین وی نیز با بیماری HIV متولد شده است.

مسئول واحد مبارزه با بیماری های شبکه بهداشت شهرستان دشتستان با بیان اینکه شعار امسال "من آزمایش HIV انجام می دهم" است، تاکید کرد: مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در درمانگاه امام سجاد (ع) در نزدیکی بیمارستان 17 شهریور وجود دارد که این آزمایش ها و مراحل درمانی را به طور کاملا محرمانه و رایگان انجام می دهند و در این مرکز ما افراد را با کد می شناسیم و هیچکس از بیماری افراد مطلع نمی شود، اما ما تاکنون نتوانسته ایم به شاخص موردنظر برسیم و فقط 50 درصد افراد را تحت پوشش قرار داده ایم. ما در مراکز بهداشت این تست ها را تحت عنوان تست سریع انجام می دهیم.

گفتنی است، مرکز گذری کاهش آسبهای اجتماعی ویژه کودکان کار شهر برازجان با همکاری مرکز حمایتی کودک و خانواده اداره بهزیستی شهر برازجان و شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در فضای سبز مشهد شهدای گمنام   شهر برازجان برگزار شده است

انتهای خبر /س.غ/3030


کلمات کلیدی:
مرکز.گذری.ایدز     آسیبهای     .اجتماعی     بهزیستی.شبکه.بهداشت     شهرستان.دشتستان     عبداحمید.انصاری    
فتح     اله.حاجیانی        
تعداد بازدید:   ۱۲۹

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >