آیا وقتی هارددیسک را به طور کامل فرمت می کنیم، تمام اطلاعات پاک می شود؟


1392/1/31 0:0

آیا وقتی هارددیسک را به طور کامل فرمت می کنیم، تمام اطلاعات پاک می شود؟ لطفاً در این رابطه توضیح دهید و راهکاری بگویید که هارددیسک به طور کامل پاک شده و هیچ اطلاعاتی داخل آن باقی نماند.

انجام یک مرحله فرمت عادی در هارددیسک، اطلاعات را به صورت کلی پاک نمی کند و در واقع فقط مکان آن ها را بر روی هارددیسک تغییر داده و به اصطلاح با پاک نمودن جدول تخصیص فایل، مسیر برای ثبت اطلاعات جدید باز می شود. از این رو کلیه اطلاعات شما، البته با کیفیت های مختلف و با توجه به نوع و شیوه بازیابی، قابل استخراج است.
اما برای آن که بتوانید از پاک شدن حتمی اطلاعات یا عدم بازیابی صحیح آنها اطمینان حاصل کنید، باید از شیوه فرمت سطح پایین استفاده کنید. برای این منظور نرم افزارهای زیادی وجود دارد که در زمان دانلود آن ها به این نکته که امکان Low Level Format را داشته باشند، دقت کنید. همچنین با توجه به ظرفیت بالای هارددیسک های امروزی و میزان اطلاعات قابل توجهی که بر روی آنها ذخیره شده است، قطعاً مدت زمان کار با این نرم افزارها برای انجام یک پروسه فرمت سطح پایین زیاد است و ممکن است به چندین ساعت برسد، اما در عوض این روش دو حسن دارد. حسن اول اینکه به هر حال یک شیوه قابل اعتماد برای حذف و پاک سازی اطلاعات به طور دائم، همیشگی و غیر قابل بازیافت است و حسن دوم هم اینکه با انجام این کار، به اصطلاح هارددیسک شما مجدد تنظیم شده و به قول برخی از حرفه ای ها، مجدداً زنده می شود، زیرا با انجام فرمت سطح پایین، پارامترهایی همچون سکتورها و قطاع بوت، مجدداً بازسازی و احیا می گردد و بسیاری از مشکلات ریز و درشت هارددیسک شما رفع می گردد (البته مشکلات نرم افزاری آن و نه مشکلات فیزیکی).

   

تاریخ بروز رسانی:   6 امرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >