آغاز مرحله اول بیماریابی پدیکلوزیس درمدارس شهرستان دشتستان

12 آبان 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: آلودگی به پدیکلوزیس باتوجه به جنبه های بهداشتی و فرهنگی از معضلات بهداشتی محسوب می شود و چون روندی روبه رشد در جوامع مختلف دارد برای کنترل آن ، طرح کاهش آلودگی به پدیکلوزیس در مدارس با همکاری بین بخشی آموزش و پرورش شهرستان و درون بخشی واحدهای بهداشتی در تمامی مناطق روستایی و شهری اجرا می گردد.

محمد حسین دریسی،  گفت: طرح ضربت بیماریابی پدیکلوزیس از طرحهای مداخله ای سلامت دانش آموزان  با اداره آموزش و پرورش می باشد که هر ساله با آغاز سال تحصیلی ، در طی دو مرحله در تمامی مقاطع تحصیلی مدارس شهرستان انجام می شود.

دریسی تصریح کرد:  ارتقاء آگاهی ، بهبود نگرش و عملکرد  تمامی دانش آموزان و خانواده های آنها در مورد کنترل پدیکلوزیس سر در منطقه تحت پوشش از اهداف مهم اجرای این طرح می باشد.

معاونبهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار کرد: غربالگری بهترین شیوه بیماریابی دانش آموزان در بدو ورود به مدرسه بعداز یک دوره طولانی تعطیلی می باشد و بهتر است دانش آموزان را به صورت فعال در برنامه های آموزشی این طرح درگیر کرد و آنها می توانند قبل از شروع یا اوج گیری پدیکلوزیس روزنامه های دیواری ، تئاتر، نقاشی ، مقاله و مبتنی بر پیشگیری از این امر داشته باشند.

دریسی افزود: در مرحله اول این طرح  ،دانش آموزان مدارس ابتدایی ، متوسطه اول ودوم دخترانه وپسرانه شهری و روستایی توسط، بهورزان، مراقبین سلامت ومربیان بهداشت  مدارس معاینه وغربالگری می شوند و تا پایان آبان ماه ادامه دارد .

وی تصریح کرد: دانش آموزان آلوده ، به مدیر مدرسه معرفی و دانش آموزان با در دست داشتن معرفی نامه به همراه والدین خود باید به  مرکز خدمات  جامع سلامت منطقه خود مراجعه ومورد باز بینی قرار می گیرند و ودر صورت لزوم ،شامپو پر مترین یا لوسیون در اختیار آنها قرار می گیرد و همزمان آموزشهای لازم در خصوص پیشگیری و درمان پدیکلوزیس به آنها داده می شود  و

 وبعداز 2 هفته،  همه موارد آلوده باید  پیگیری شوند .

 

گفتنی است ، مرحله دوم این طرح ، در بهمن  ماه اجرا  خواهد شد وتمامی مدارس آلوده مرحله اول طرح، دوباره غربالگری می شوند .

انتهای پیام/ س.غ-3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 


کلمات کلیدی:
مرحله.اول.پدیکلوزیس     شهرستان.دشتستان     معاون.بهداشتی     دانشآموزان.مدارس     محمدحسین.دریسی    

تاریخ بروز رسانی:   12 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۵

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >