خانواده ها با مراجعه به پایگاه های دائم وغیر دائم غربالگری از سلامت چشم کودکان خود آگاه شوند

12 آبان 1398
گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، برنامه غربالگری بینایی کودکان سه تا شش سال در شهرستان دشتستان از اول آبان ماه آغاز شده و والدین می توانند همراه کودکان خود با مراجعه به یکی از پایگاه های دائم یا غیر دائم غربالگری از سلامت چشم کودکان آگاه شوند.

غربالگر بینایی شهرستان دشتستان در نشست هماهنگی که با سفیران سلامت محله مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان برگزار نمود؛ گفت : طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم در 3 سطح از جمله سطح اول در مهدهای کودک و پایگاه‌های غیردائم، سطح دوم در اپتومتری و در سطح سوم به چشم‌ پزشک معرفی می‌شوند.

گوهر آخوندی افزود: خانواده‌ها توجه داشته باشند که کودکان را حداقل یک مرتبه تا سن 3 سالگی و یک مرتبه در سن 3 تا 6 سالگی برای معاینه چشم نزد اپتومتریست یا چشم پزشک ببرند.

آخوندی تصریح  کرد: خانه‌های بهداشت و مراکز غربالگری بهزیستی که در شهرستان دشتستان در درمانگاه تخصصی نبوت شهر برازجان و مراکزخدمات جامع سلامت  دایر می باشند، برای غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال اقدام می‌کنند. اگر والدینی به اپتومتریست یا چشم‌پزشک مراجعه نکردند باید به این مراکز که هزینه‌های کمتری دارند مراجعه کنند.

وی همچنین گفت: اگر برای کودکی تجویز عینک صورت گرفت باید طبق دستور استفاده شود چون ممکن است در طول زمان آسیب‌هایی غیرقابل جبران به چشم کودک وارد شود.

غربالگر بینایی شهرستان دشتستان اظهار کرد : سال گذشته هشت هزار و500 کودک 3 تا 6 سال مورد غربالگری تنبلی چشم قرار گرفتند که 280 کودک به اپتومتریست ارجاع داده شده اند و برای 210  نفر عینک تجویز گردید.

آخوندی خاطرنشان کرد : کودکان خانواده هایی که بضاعت مالی ندارند و یا تحت پوشش یکی از نهادهای حمایتی می باشند، به بهزیستی معرفی و عینک بصورت رایگان در اختیارآنها قرار می گیرد.

وی همچنین گفت : شهرستان دشتستان دارای پانزده هزار کودک 3 تا 6 سال می باشد که امیدواریم با همکاری شبکه بهداشت و درمان دشتستان و با فعال نمودن پایگاه غربالگری غیردائم در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت بتوانیم تمام کودکان این سنین را مورد غربالگری تنبلی چشم قرار دهیم .

گوهر آخوندی اظهار کرد ، امسال بیست و چهار سال از اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان 3 تا 6 سال  در کشور می گذرد و دراوایل طرح از تابلوهای Eچارت این غربالگری انجام میشده و از سال 87  تا کنون از دستگاه پلاس اپتیکس در پایگاه های دائم و غیر دائم برای کودکان چشم غربالگری استفاده میشود.

انتهای پیام/ س.غ-3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 


کلمات کلیدی:
غربالگری.چشم.     کودکان     شهرستان.دشتستان     گوهر.آخوندی        

تاریخ بروز رسانی:   12 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >