متخصص ارتوپدی کلینیک تخصصی بیمارستان 17 شهریور برازجان
زنان بعد از سن یائسگی درخطر ابتلا به پوکی استخوان هستند

13 آبان 1398
متخصص ارتوپدی کلینیک تخصصی بیمارستان 17 شهریور برازجان گفت: پوکی استخوان (Osteoporosis) بیماری شایعی است که باعث ضعیف شدن استخوان ها شده و خطر شکستگی استخوان ها را افزایش می دهد.

متخصص ارتوپدی کلینیک تخصصی بیمارستان 17 شهریور برازجان دکتر مراد کبود مهری اظهار داشت:  پوکی استخوان، در زنان و مردان و همه نژادهای مختلف انسان ها رخ میدهد با اینحال افراد سفید پوست و زنان آسیایی (بخصوص زنان بعد از سن یائسگی) در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری می باشند  و دارو، رژیم غذایی سالم و ورزش های استقامتی به جلوگیری از این بیماری و استحکام استخوان های ضعیف کمک می کند.

دکتر کبو د مهری تصریح کرد: عواملی که در ابتلا به این بیماری نقش ایفا می کنند به  ۲ دسته غیرقابل کنترل شامل افزایش سن، جنس، نژاد، سابقه فامیلی و عوامل قابل کنترل که شامل سطح هورمونی، عوامل تغذیه ای، مصرف داروهای استروئیدی و سایر دارو ها و سبک زندگی تقسیم  می شوند.

وی همچنین بیان کرد: شناختن عوامل موثر بر پوکی استخوان می تواند در جلوگیری و یا بدتر شدن این بیماری موتر باشد و عواملی که  برای حفظ سلامت استخوان ها بسیار مهم هستند ، شامل دریافت میزان مناسب کلسیم، دریافت میزان مناسب ویتامین D و ورزش منظم می باشد.

دکتر مراد کبود مهری با بیان اینکه شیوه زندگی غیر فعال می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد  گفت: زنان و مردان با  انجام تمرینات ورزشی با شدت بالا می توانند به ایجاد و حفظ توده های استخوانی کمک کند که مناسبترین ورزش برای زنان بالای 50 سال پیاده روی ، دویدن و تمرینات بدنسازی با وزنه می باشد.

وی تصریح کرد: کمبود هورمون های جنسی از جمله این عوامل است؛ در زنان کم شدن استروژن بعد از یائسگی و کم شدن تستوسترون در مردان خطر بروز پوکی استخوان را افزایش می دهدو با تشخیص به موقع می توان پوکی استخوان را مهار کرد و با مصرف ویتامین D  به صورت ژلهای 50 هزار واحدی و قرصهای کلسیم  به پیشگیری از این بیماری کمک کنیم .

 زنان بالای 50 سال و یائسه می توانند بامراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت وخانه های بهداشت به صورت ماهیانه این مکملها را از مراقبین سلامت خود دریافت نمایند.

تغذیه  ناسالم از دیگر عوامل موثر بر ایجاد پوکی استخوان می باشد و اگر رژیم غذایی از دوران کودکی تا پیری حاوی مقدار ناکافی کلسیم و ویتامین D باشد، خطر پوکی استخوان و شکستگی های استخوان ناشی از آن زیاد می شود.

کبود مهری با اشاره به اینکه پوکی استخوان قابل درمان است، گفت: اگر این بیماری خاموش، بموقع تشخیص داده شود حتی بعد از شکستگی هم می‌توان این بیماری را درمان کرد و خوشبختانه امروزه روش‌های درمانی خوبی در دسترس مردم است و با این روش‌های درمانی، می‌توان از شکستگی دوباره استخوان‌ها براثر این بیماری جلوگیری کرد.

 متخصص ارتوپدی کلینیک تخصصی بیمارستان 17 شهریور برازجان  در خصوص آزمایش  سنجش تراکم استخوان گفت : این آزمایش  یک نوع روش تصویربرداری است  و بیشتر در کسانی استفاده میشود که در معرض خطر ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان هستند و  برای انجام تست سنجش تراکم استخوان نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد.

برای  زنان ۶۵ سال به بالا انجام آزمایش تراکم استخوان توصیه می‌شود و  مردان ۵۰ تا ۶۹ ساله و زنان کمتر از ۶۵ سال در صورت وجود فاکتورهای خطرزا در پوکی استخوان از جمله سابقه خانوادگی یا سابقه شکستگی، تست سنجش تراکم استخوان  می توانند این آزمایش را انجام می‌دهند و در طول درمان  هر  دوسال یکبار  میتوانند این آزمایش را تکرار کنند.

 

انتهای پیام/ س.غ-3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنیدکلمات کلیدی:
پوکی.استخوان     متخصص.ارتوپد     دکتر.کبودمهری     کلینیک.     تخصصی     .17    
شهریور     زنان.یائسه    

تاریخ بروز رسانی:   13 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۶

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >