معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
افراد مبتلا به فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.

22 خرداد 1397
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی اولین عامل کشنده در سراسر جهان هستند که در سال سبب مرگ 5/17 میلیون نفر یعنی در هر 2 ثانیه یک مرگ می شوند، با اینحال در صورت کاهش عوامل خطر این بیماری ها به مقدار زیادی قابل پیشگیری می باشند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان ، معاون بهداشتی  شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان،محمد حسین دریسی اظهار داشت :شناسایی بیماریهای قلبی و عروقی بخصوص فشارخون بالا در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت یکی از اولویتهای مهم ما در سال جاری خواهد بود و مراقبین سلامت ما تا کنون 6379 فرد مبتلا به فشار خون بالا را شناسایی و تحت مراقبت قرار داده اند.

دریسی  افزود:   عوامل خطر مسئول  80 % مرگ های ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی هستندو بعضی از این عوامل مانند فشارخون بالا،کلسترول خون بالاو مصرف دخانیات قابل تغییر و کنترل و بعضی مانند جنس و سابقه خانوادگی غیر قابل تغییر می باشند..

وی تصریح کرد : طبق بررسی های انجام شده ،فشارخون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی و عامل مهم تقریبا" نیمی از بیماری قلبی و سکته مغزی  در شهرستان هستند و افراد مبتلا به فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان در خصوص اهمیت این بیماری گفت : فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و معمولا" شناخته نمی شود و راهی برای اطلاع از آن وجود ندارد مگر این که توسط خود فرد یا یک کارمند بهداشتی اندازه گیری شود. و علیرغم این که فشارخون بالا علائمی ندارد، اما می تواند آسیب مهمی به قلب و شریان ها بزند.

دریسی با بیان اینکه بیشترین علت مرگهای شهرستان دشتستان بیماریهای قلبی و عروقی بوده و میزان شیوع فشارخون بالا در افراد 18 سال به بالا سال حدود 27% است، از شهروندان خواست با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت ضمن انجام مراقبتهای اولیه بهداشتی از مقدار فشارخون خود و وجود عوامل خطر و میزان خطر خود مطلع شوند و در صورت داشتن فشارخون بالا توسط کارکنان بهداشتی تحت مراقبت قرار گرفته و بیماری آنها کنترل شود.

وی همچنین اظهار داشت : شناسایی فشارخون بالا آسان و هزینه چندانی ندارد  و معمولا" کنترل این بیماری از طریق تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش مصرف نمک و افزایش فعالیت بدنی و یا در صورت لزوم دارو درمانی نیز راحت است.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: علل رفتاری متعددی در  افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا نقش دارند ،که می توان به مصرف مفرط الکل، مصرف غذاهای چرب و پرنمک و نیز عدم مصرف میوه و سبزیجات به مقدارکافی،  ورزش نکردن و عدم تحرک بدنی کافی، کنترل و مدیریت ناکافی خشم و استرس و هچنین به  مؤلفه های اجتماعی بهداشت و سلامت از جمله میزان درآمد، سطح سواد و نوع مسکن اشاره کرد.

انتها پیام/ س.غ/3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید

https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
فشارخون.     سکته     .مغزی     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   22 خرداد 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >