نمای سلامت شهرستان دشتستان در سال 93

1 ارديبهشت 1394
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان آقای دکتر مصیب برهان نمای سلامت شهرستان دشتستان را بیان کرد .

دکتر مصیب برهان هفته سلامت سال 94 را با شعار((ایمنی غذای از مزرعه تا سفره )) را به همه کارکنان و فعالین حوزه بهداشت و درمان تبریک گفت و آرزو نمود که با توجه به شعار امسال بهبود کیفیت زندگی مردم و همچنین سلامت و امنیت غذایی مردم با تلاش همکارانبا بهترین کیفیت محقق گردد.


دکتر مصیب برهان در ایراد نمای سلامت شهرستان گفت که ما در سال گذشته از لحاظ امکانات و تجهیزات بهداشتی ودرمانی و همچنین رفاهی در مراکز و خانه های بهداشت به استاندارهای قابل قبولی رسیدیم و امکانات خوبی ازلحاظ رفاهی نیز در پانسونهای پزشکان مسقر کردیم .
دکتر برهان اظهارداشت شاخهای اصلی زیج حیاتی که معروف به نمای سلامت هر شهرستان میباشد خوشبختانه در سال گذشته وضعیت خوبی داشته و در اکثر شاخصها رشد داشته ایم .
ایشان از دو شاخص مهم که نماد توسعه یافتگی هر جامعه از لحاظ سلامت میباشد نام برد ،مرگ مادر باردار که باید گفت خوشبختانه در دو سال اخیر صفر بوده ایم و مرگ کودک زیر پنج سال در چند سال اخیر شرایط ما روز به روز در وضعیت بهتری بود واز 16 در هزار در سال 92 به 51/15 در سال 93 رسیده ایم .


معاونبهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستاان در خصوص تغییر سیاست نظام جمعیتی در کشور نیز همچنین گفت که شهرستان ما با تغییر سیاست جمعیتی در سال گذشته برنامه و راهبرهای خود را در راستای افزایش نرخ جمعیت پیش برده و نرخ رشد جمعیت از 48/1 به 53/1 در سال 93 رسیده است .و ما مطمئن هستیم با اقداماتی که انجام شده است میزان باروری عمومی که در راستای افزایش جمعیت است از 4/64 به 22/65 رسده است .
دکتر برهان در خصوص مرگ نوزادی که این هم یک از شاخصهای مهم توسعه یافتگی یک جامعه است با تلاش همکاران در پاایان سال 93 به 11 در هزار رسیده ایم .
وی در رابطه با مراقبت کودکان زیر 8 سال نیز گفت که از 5/90 در سال 92 به 6/91 در سال 93 رسیده ایم .و همچنین در خصوص تغذیه انحصاری شیر مادر زیر 6 ماه نیز از 8/88 در سال 92 به 89 درصد رسیده ایم .
ایشان در ادامه سخنان خود اضافه نمود که دو برنامه مهمی که از چند سال اخیر در شهرستان اجرا شده و وزارت بهداشت و درمان و علوپزشکی برای آن هزینه زیادی نموده میتوان به اجرای برنامه هیپوتیروئیدی و فتیل کتو نوریا اشاره کرد و با توجه به اینکه این دو بیماری اگر از بدو تولد تشخیص داده نشوند ، میتواند هزینه زیادی از لحاظ اقتصادی و درمانی بر دوش دولت و خانواده ها بگذارد ،تلاش بسیاری نموده ایم و از 099/6 نمونه گیری 16 مورد بیماری هیپوتیروئیدی و 6 مورد پی کی یو (فتیل کتو نوریا ) تشخیص داده شده است .


دکتر مصیب برهان در خصوص طرح مهم و موفق پزشک خانواده نیز مطالبی را بیان کرد و اظهار داشت که ااین طرح از سال 84 تا کنون در سطح شهرستان دشتستان اجرا شده وخدمات خوبی به جمعیت روستایی ارائه کرده و می کند .
ایشان گفت از 22 مرکز بهداشتی و درمانی در سطح شهرستان 18 مرکز جزء طرح با جمعیتی 273/171 هزار را پوشش میدهد و همچنین 36 پزشک و 25 ماما در این طرح مشارکت دارند .


آقای دکتر برهان در پایان سخنان خود گفت با توجه به شرایطی که برنامه پزشک خانواده روستایی دارد مشکلاتی نیز در آن وجود دارد که البته مختص شهرستان ما نیست و در همه کشور عمومیت دارد و ما در سال جاری یک از اولویتهای خود را مداخله در برنامه پزشک خانواده گذاشته ایم و امیدواریم با این مداخله ها و رفع مشکلات بتوانیم خدمات بیشتری به جمعیت روستایی بدهیم .


کلمات کلیدی:
نمای     سلامت     .شهرستان     دشتستان     در     سال    
93.دکتر     برهان        

تاریخ بروز رسانی:   1 ارديبهشت 1394

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >