معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
در زمینه کنترل قاچاق کالا در حوزه سلامت محور، رتبه اول کشور به استان بوشهر تعلق گرفت/بسیاری از محصولات غذایی تولید شده در استان ارگانیک هستند

26 مهر 1397
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ، این معاونت در زمینه کنترل قاچاق کالا در حوزه سلامت محور، رتبه برتر کشوری را کسب کرده و با دارا بودن مجهزترین و پیشرفته ترین آزمایشگاه کنترل مواد غذایی از نظر اندازه گیری میزان سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی، حائز رتبه سوم کشور شده است

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر یحیی رضایی، در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان دشتستان با تبریک روز جهانی غذا اظهار داشت:غذا، نقش مهمی در سلامت جامعه دارد و علاوه بر حوزه سلامت، در حوزه های دیگر اجتماعی، نظیر اقتصادی و سیاسی نیز دارای اهمیت است.

دکتر رضایی افزود: جامعه سالم، اقتصاد پویارا در پی دارد  و در نتیجه ،اقتصاد پویا نیز قدرت چانه زنی سیاسی را افزایش می دهد و اینجاست که به اهمیت غذای سالم در رشد و توسعه یک کشور و جامعه پی می بریم.

وی بیان داشت: بسیاری از بیماری های نوپدید مثل سرطان بخاطر مصرف غذای ناسالم است و بسیاری از بیماریها مثل قندخون،فشار خون و چربی خون را می توان بوسیله مصرف غذای سالم درمان کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته مصرف غذای ناسالم تنها دلیل ابتلا به بیماری های نوپدید مثل سرطان نیست بلکه از مهمترین دلایل است و باید به سمت مصرف غذای سالم برویم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد:مصرف غذای سالم در پیشگیری از انواع بیماریها نقش مهمی دارد و عدم ابتلا به اکثر بیماریها با مصرف غذای سالم و بهداشتی محقق می شود.

دکتر رضایی با اشاره به شعار سال سازمان فائو ابراز داشت:بیش از 900 میلیون نفر در جهان دچار سوء تغذیه و گرسنگی هستند و تلفاتی که سالانه بخاطر گرسنگی در جهان داریم از تلفات برخی بیماریها مثل سل و امثالهم بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی اقداماتی برای مقابله با گرسنگی و سوء تغذیه صورت گرفته که می توان به نقش سازمانهای حمایتی در این زمینه اشاره کرد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از کسب عنوان برتر کشوری در زمینه کنترل قاچاق کالا در حوزه سلامت محور خبر داد و افزود:خوشبختانه در سالهای گذشته، اقدامات خوبی صورت گرفته و با حساسیت دنبال شده و نتایج خوبی در بر داشته است و انشالله با جدیت ادامه خواهد یافت.

دکتر رضایی ابراز داشت: در زمینه اندازه گیری سموم دفع آفات نباتی در مواد غذایی مورد استفاده مردم نیز با دارا بودن یکی از پیشرفته ترین آزمایشگاه های کشور،پیشرفت های خوبی داشته ایم و در میان 58 دانشگاه کشور، رتبه سوم را کسب کردیم.

وی تصریح کرد:طبق برنامه سازمان غذا و دارو، به صورت مستمر بر میزان استفاده از سموم و کودهای شیمیایی در تولید مواد غذایی نظارت داریم و باید عرض کنم که خوشبختانه نتایج آزمایشات ما نشانگر عدم تاثیر گذاری زیاد این سموم بر امنیت مواد غذایی است و بیشتر محصولات استان ارگانیک هستند.

مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی استان بوشهر، مهندس سوسن صدری  نیز در این نشست اظهار داشت: اداره نظارت بر مواد غذایی استان به صورت مستمر بر تولید و عرضه مواد غذایی نظارت دارد.

خانم مهندس صدری افزود:نمونه برداری از مواد غذایی بصورت نامحسوس در سطح فروشگاه های عرضه مواد غذایی و غیره انجام می شود و گزارشات نیز به مراجع ذیربط ارسال می گردد.

وی خاطرنشان کرد: در نمونه برداری های انجام شده تنها 5 درصد عدم انطباق در تولید و عرضه مشاهده شده که قابل توجه نیست و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

 

 

انتها ی پیام/ س.غ/3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید


کلمات کلیدی:
دکتر.رضایی     معاون.دارویی.استان     روز.جهانی.غذا        

تاریخ بروز رسانی:   26 مهر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >