متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان شهید گنجی برازجان::
یکی از مهمترین استراتژیهای برنامه کنترل بیماری ایدز آموزش و اطلاع رسانی جامعه می باشد

12 آذر 1397
متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان شهید گنجی برازجان، دکتر ندا موصلی گفت: یکی از استراتژیهای جهانی در مورد بیماری ایدز تا سال 2020 ، شناسایی 90 درصد از موارد بیماری در جوامع می باشد و 90 درصد باید روال درمان را طی کنند و به مرحله ای برسند که قابل انتقال در جامعه نباشند.

دکتر موصلی افزود:  در کشور ما  روند شناسایی بیماران  از سال 94 شروع شده و  و در حال حاضر بیش از 50 درصد از بیماران شناسایی و 57 درصد روند درمان را طی می کنند و  تا رسیدن به شاخص جهانی که 90 درصد می باشد، فاصله داریم  و در این راستا باید  تمامی بخش های دولتی و خصوصی  درمان و همچنین نهادها و دستگاه های دولتی و خصوصی  به عنوان یک تریبون اطلاع رسانی عمل کنند تا بتوانیم این بیماری را کنترل و شاخص جهانی برسیم .

وی همچنین اظهار داشت: یکی از مهمترین استراتژیهای  برنامه کنترل بیماری ایدز آموزش و اطلاع رسانی جامعه می باشد پزشکان و دندانپزشکان  به عنوان اولین سطح  مواجه با بیمار ، می توانند با مشاوره و ارجاع افراد مشکوک به  مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری نقش بسیار مهمی در شناسایی بیماران دارند.

متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد : هم اکنون 36 میلیون منفر در کل جهان درگیر بیماری ایدز می باشند که بیشترین بار و شیوع این بیماری در کشورهای جهان سوم بخصوص کشورهای افریقایی می باشد.

دکتر موصلی خاطر نشان کرد: بیماری ایدز سالهاست که شناسایی شده و افراد نباید ترسی از انجام تستHIV  داشته باشند وپزشکان از طریق بیماریابی به موقع و تشخیص آن و برداشتن انگ تشخیص این بیماری  می توانند به شناسایی موارد جدید  این بیماری  کمک کنند.

وی همچنین گفت: مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، یک مجموعه کامل از لحاظ تعداد نیروهای فنی (پزشک، ماما، کارشناس مشاوره و نمونه گیر خون ) و تجهیزات و داروها می باشد که بیش از 90 درصد از خدمات مشاوره ای ، درمانی و پیگیری  را به صورت رایگان  برای این  بیماران به صورت مستمر ، ارائه می دهند .

.انتها ی پیام/ س.غ/3030

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید

https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
کنترل.شناسایی.ایدز     متخصص.عفونی     دکتر.ندا.موصلی     مرکز.مشاوره.رفتاری     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   12 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >