با ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت ، امید به زندگی در بیماران تالاسمی را ارتقاء دهیم

21 ارديبهشت 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: دسترسی بیماران تالاسمی به خدمات بهداشتی باکیفیت حقوق اولیه این بیماران می باشد و با ارائه خدمات بهداشتی با کیفیت ، امید به زندگی در بیماران تالاسمی را می توانیم ارتقاء دهیم .

محمد حسین دریسی در گفتگوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: باتوجه به ارثی بودن بیماری تالاسمی، آموزش و اطلاع‌رسانی مهم‌ترین رکن در پیشگیری و تحت کنترل در آوردن آن است.

دریسی افزود:  ازسوی دیگر مادام‌العمر بودن بیماری و هزینه سنگین درمان، لزوم حمایت اجتماعی از این بیماران را موجب شده  و به همین دلیل فدارسیون جهانی تالاسمی برای جلب افکار عمومی از سال 1994 میلادی (1372 شمسی) روز هیجدهم اردیبهشت را به‌عنوان روز جهانی تالاسمی نام‌گذاری کرده است.

وی اظهار کرد: تالاسمی شایع‌ترین بیماری ژنتیک ایران است و به 2 شکل مینور و ماژور در انسانها بروز میکند .

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان خاطر نشان کرد: چنانچه زوجی براساس آزمایشات انجام شده قبل از ازدواج ،  به‌عنوان ناقل تالاسمی شناسایی  شوند ،به مرکز خدمات جامع سلامت معرفی شده و تحت مراقبت و پیگیری قرار می‌گیرند.


وی تصریح کرد: زوجین ناقل تالاسمی با کمک و پیگیری مراقبین سلامت و مشاورین مرکز مشاوره قبل از ازدواج  ،  قبل از تولد فرزند خود باید اقدام  به انجام آزمایشات تشخیص پیش از تولد نمایند که مرحله اول آن (تعیین جهش ژن) قبل از بارداری و مرحله دوم (بررسی وضعیت ژنتیک جنین) در زمان بارداری ضروری است.

دریسی اظهار کرد:  زوجین ناقل بیماری تالاسمی  در اسرع وقت بعد از بارداری باید  نسبت به انجام آزمایشات لازم جهت بررسی وضعیت ژنتیک جنین از نظر ابتلا به تالاسمی اقدام نمایند تا زمان کافی جهت انجام مراحل قانونی بعدی داشته باشند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: در شهرستان دشتستان در 5ساله اخیر (ازابتدای سال 93تا پایان سال97) با انجام سقط درمانی در جنین تالاسمی ماژور از تولد 35 نوزاد مبتلا به این بیماری پیشگیری به عمل آمده است.

شهرستان دشتستان با داشتن یک مرکز مشاوره قبل از ازدواج و بخش تالاسمی در بیمارستان 17 شهریورآماده ارایه  خدمت رسانی به گروه هدف برنامه تالاسمی می باشد.

انتهای پیام/ س.غ/ 3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دن


کلمات کلیدی:
تالاسمی     خدمات.بهداشتی     معاون.بهداشتی     محمدحسین.دریسی     تالاسمی        

تاریخ بروز رسانی:   21 ارديبهشت 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >