اهمیت دوره نوجوانی

23 تير 1398
یکی از دوره های حساس وپر فراز ونشیب زندگی دوره نوجوانی است که با تغییرات سریع جسمی وروانی همراه است . در این دوره نوجوان ابتدا رشد جسمی وسپس تغییراتی در وضع روانی وهیجانی تجربه خواهد کرد .

تغییرات بدنی رابطه مستقیمی با فعالیتهای هورمون جنسی افراد دارد .دوره نوجوانی گذر از  کودکی به بزرگسالیست  ، که نوجوان در این دوران میل به استقلال دارد ومی خواهد برای خود تصمیم بگیرد. برای استقلال خود گاهی اوقات با والدین به مقابله می پردازد که والدین در این دوره نقش خود را باید به خوبی ایفا وطوری رفتار کنند که هم قوانین خانوادگی اجرا شود وهم به استقلال دوره نوجوانی لطمه وارد نشود. از دیگر تغییرات دوره نوجوانی شیفتگی نوجوان به خود است که رسیدگی به وضع ظاهری در اولویت قرار گرفته ونوجوان با  مدل ها وفرم های جدیدی ظاهر می شود . ممکن است رفتارهایی انجام دهد که با قوانین خانواده تطابق نداشته باشد وباعث بحث ومشاجره در خانواده گردد ، والدین در این زمینه باید بیاموزند چگونه  با نوجوان خود رفتار کنند همجنین ممکن است  نوجوان به جنس مخالف خود گرایش پیدا کند وشیفته فردی از جنس مخالف خود شود واین علاقه خود را به والدین گزارش دهد. با توجه به تغییرات سریع وعدم ثبات رفتاری وهیجانی نباید در این دوران ازدواج صورت پذیرد وبا توجه به آمارها حدود 50%ازدواج های زیر 18 سال به طلاق منجر می گردد .

از دیگر تغییرات در این دوران نوجوان گرایش شدیدی به دوستان خود دارد فردی که تا چند وقت پیش بیشتر اوقات خود را در منزل در کنار والدین می گذرانده  ، با شروع دوره نوجوانی دوست دارد وقت خود را با دوستان خود سپری کند که در این زمینه ممکن است بین  خانواده ونوجوان بحث ومشاجره صورت پذیرد که باید دنبال راه حل منطقی وسازگارانه ای بود که تنش ها راکم کند .

از مهمترین تغییرات این دوران موضوع هویت  نوجوانی است که نوجوان به سوال درونی من کیستم ومی خواهم چگونه باشم باید پاسخ دهدو خیلی وقتها نوجوان در تعارض بین روش ها وفرهنگ حاکم بر خانواده وجامعه وکششهای درونی خود قرار می گیرد . اگر نوجوان افراد ومنابع حمایتی و مشاوران خوبی در دسترس داشته باشد که در این زمینه بتواند به اوکمک کند این مرحله را بسلامتی پشت سر می گذارد وزمانی که نوجوان این مرحله را طی کند شاهد پختگی در رفتار نوجوان خواهیم بود ونوجوان پس از این مرحله سعی میکند مانند افراد بزرگسال رفتار نماید. روانشناسان مراکز خدمات جامع سلامت شهر برازجان به طور مستمر کلاسهای آموزش برای والدین دارای نوجوان برگزار می نمایند که در صورت علاقمندی والدین می توانند در این کلاس ها شرکت کنند ومهارتهایی را بیاموزند که به آنان کمک کند با موضوعات مختلف دوران بلوغ چگونه رفتار نمایند ودر خانواده بتوانند آرامش برقرار کنند که فرزندانشان در محیط سالم رشد کند .

 

تهیه کننده :امید کازرونیان کارشناس مسئول سلامت روان شبکه بهداشت وروان شبکه بهداشت ودرمان دشتستان

انتهای پیام/س.غ

 


کلمات کلیدی:
دوره.نوجوانی     امید.کازرونیان     شبکه.بهداشت.دشتستان     کارشناس.مسئول.روان    

تاریخ بروز رسانی:   23 تير 1398

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >