کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
تخم مرغ یکی از کاملترین، ارزانترین و فراوان ترین غذاهای پروتئینی است

21 مهر 1398
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: تخم مرغ یکی از کاملترین، ارزانترین و فراوان ترین غذاهای پروتئینی است که بعد از شیر جایگاه دوم را در تغذیه اقشار جامعه می تواند داشته باشد. ولی به دلیل غیر علمی و باورهای اشتباه از مصرف مناسب این فرآورده مغذی خودداری می شود.

ناهید حاجی زاده افزود: تخم مرغ نه تنها یک وعده غذایی خوشمزه و کامل ، بلکه عنصر جدایی ناپذیر برای تهیه بسیاری از غذاهاست و با دارا بودن 9 اسید آمینه ضروری دارای بالاترین کیفیت پروتئینی است و علاوه بر آن حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است 

حاجی زاده اضهار کرد: تخم مرغ یکی از معدود غذاهای شناخته شده در طبیعت است که می تواند نیاز های بدن را بطور متعادل تامین نماید و عمده ترین ویژگی تخم مرغ وجه تمایز آن نسبت به سایر مواد غذایی،ترکیب پروتئینی موجود در سفیده(60% پروتئین تخم مرغ)و زرده (40% درصد پروتئین تخم مرغ) و ترکیبات مهم دیگر آن نظیر کولین،لوتئین و گزانتین و تولید بسیار کم انرژی در حدود 76 کیلوکالری است.

وی همچنین گفت: مصرف تخم مرغ در زنان باردار و شیرده،کودکان و نوجوانان در حال رشد،ورزشکاران و تمامی  بزرگسالان سالم و همچنین در دوران پس از بیماری بدلیل ارزش غذایی بالا توصیه می شود و مصرف یک تخم مرغ در روز در این افراد بلامانع بوده و در برخی موارد توصیه اضافه تر هم ممکن است صورت گیرد.

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان  تصریح کرد : مصرف تخم مرغ از 8 ماهگی در کودکان توصیه می شود و تا یک سالگی مصرف 1 زرده کامل یک روز در میان و از 2 سالگی به بالا یک تخم مرغ در روز مناسب است.

وی تصریح کرد: پروتئین تخم مرغ از چنان کیفیت بالایی برخوردار است که از آن بعنوان استانداردی برای مقایسه با سایر پروتئین ها استفاده می کنند .

 

 ناهید حاجی زاده بیان کرد:  با آغاز سال تحصیلی تمامی  کارشناسان تغذیه ،مراقبین سلامت و بهورزان  در مدارس تحت پوشش خود در خصوص ارزش غذایی تخم مرغ مطالبی را بیان می کنند و مراسم نمادین روز جهانی تخم مرغ را با همکاری اولیای مدارس ، دانش آموزان و والدین برگزار می کنند.

 

 

انتهای پیام/ س.غ-3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


کلمات کلیدی:
روز.جهانی.تخم     مرغ     کارشناس.تغذیه     ناهید.حاجی     زاده     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   21 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >