با مصرف خودسرانه داروها بدون تجویز پزشک، سلامت خود را به خطر نیندازید

1 آبان 1398
کارشناس اموردارویی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در جمع سفیران سلامت محله مراکز خدمات جامع سلامت شهر برازجان گفت: داروها یکی از خطرناک ترین عوامل مسمومیت زا در منازل می باشند، بنابراین ضمن اجتناب از مصرف خودسرانه داروها، باید توجه داشت مقادیر بالای برخی از داروهای به ظاهر کم خطر، می توانند برای فرد خصوصا کودکان و افراد مسن کشنده باشد.

ویدا بهمنش افزود: شایع ترین علت ایجاد مسمومیت در کشور، مسمومیت های دارویی می باشد که می تواند به صورت تعمدی یا اتفاقی ایجاد شود و هنگامی که یک دارو بیش از مقادیر درمانی و یا در فواصل زمانی نامناسب مصرف شود و یا نوع دارو به اشتباه مصرف گردد، می تواند منجر به بروز مسمومیت شود.

بهمنش  بیان کرد: داروها را مطابق با توصیه پزشک یا داروساز و نه بیشتر از آن مصرف نمائید چراکه با مصرف چند برابر مقادیر درمانی داروها به طور خودسرانه، نه تنها روند درمان شما سریعتر نمی شود بلکه تنها دچار عوارض سوء و یا مسمومیت با داروها خواهید شد.

وی اظهار کرد : کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به افسردگی یا افرادی که تعادل رفتاری ندارند بیش از دیگران در معرض خطر بروز مسمومیت دارویی می باشند، بنابراین از مصرف خودسرانه دارو و مصرف پیش از دستور پزشک پرهیز نمایید.

ویدا بهمنش  تصریح کرد: مصرف مقادیر بسیار بالا از داروها ممکن است در ابتدا علامت و نشانه خاصی نداشته باشد ولی وضعیت فرد مسموم به طور ناگهانی وخیم شود، بنابراین حتی اگر فرد مصرف کننده علایم خاصی ندارد او را به سرعت به مرکز درمانی منتقل کنید.

کارشناس امور دارویی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان بیان کرد: مواد غذایی ، دارویی ، شیمیایی ، فلزات سمی ، حشره کشها  می‌توانند از عوامل مسمومیت‌زا باشند و مصرف بیش از اندازه آن و یا قرارگرفتن در معرض مواد سمی می تواند در فرد باعث مسمومیت گردد.

وی تصریح کرد: بسیاری از سالمندان ناچار به مصرف داروهایی متعددی در طول روز  می باشند و استفاده از جمعه های تقسیم داروها می تواند کمک شایانی به پیشگیری از مسمومیت مصرف داروی تکراری در آنها می گردد .

قاضی زاده نکاتی را در خصوص پیشگیری از مسمومیت دارویی بیان کرد:

با مصرف خودسرانه داروها بدون تجویز پزشک، سلامت خود را به خطر نیندازید.

داروها را دور از دید و دسترس کودکان و در ارتفاع بالا ودر کمد مجهز به قفل نگه داری نمایید.

بهتر است داروهای بیمار افسرده و یا بیمارانی که تعادل رفتاری ندارند و یا افرادی که سابقه اقدام به خودکشی دارند را دور از دسترش ایشان قرار دهید و مراقبت دقیقی در خصوص میزان داروی مصرفی ایشان به عمل آورید.

بروز مسمومیت توسط برخی از داروها هرچند ممکن است منجر به مرگ نگردد ولی مقادیر بالای این داروها می توانند منجر به صدمات دائمی کبد و کلیه فرد مسموم شود.

کارشناس امور دارویی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از شهروندان خواست با ارتقاء آگاهی مانع از بروز مسمومیتها شویم  و در زمان  بروز  مسمومیت های اتفاقی و یا تعمدی با داروها، برای اطلاع از نحوه انجام اقدامات اولیه،قبل از رسیدن به مراکز درمانی  هرچه سریع تر با شماره تلفن مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم  190  تماس بگیرید.

 

انتهای پیام/ س.غ-3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 


کلمات کلیدی:
هفته.مسمومیت     شبکه.بهداشت.دشتستان     ویدا.بهمنش     سفیران.سلامت.محله    

تاریخ بروز رسانی:   1 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >