کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان
خانواده در شکل گیری عادات غذایی و فعالیت بدنی نقش بسیار مهمی دارد

25 آبان 1398
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: الگوهای غذایی و میزان فعالیت بدنی ازدوران کودکی شکل می گیرد و خانواده در شکل گیری عادات غذایی و فعالیت بدنی نقش بسیار مهمی دارد.

ناهید حاجی زاده افزود: سلامت جامعه مستلزم پیروی از الگوی غذایی سالم است،  این که چه می خوریم، چگونه و چه مقدار می خوریم بر سلامت جسم و روان ما تاثیر بسزایی دارد.

حاجی زاده اظهار کرد: مصرف زیاد قند، نمک و چربی از یک سو و مصرف کم سبزی و میوه از سوی دیگر در حال حاضر بعنوان مهمترین عوامل خطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر (دیابت، سکته های قلبی و مغزی و انواع سرطان ها) است و تغییر در سنت های گذشته و شیوه های جدید زندگی منجر به تغییر در الگوهای غذایی، مصرف زیاد مواد قندی و شیرین، مصرف بی رویه فست فود ها، غذاهای چرب و سرخ شده، غذاها و تنقلات شور وپرنمک که از جمله غذاهای ناسالم بشمار می روند، شده است.
وی همچنین بیان کرد: عادات غذایی غلط از جمله مصرف بی رویه فست فودها (سوسیس، کالباس، همبرگر، پیتزا، سیب زمینی سرخ کرده) چیپس، غذاهای چرب و سرخ شده، نوشابه های گازدار (که حاوی مقدارزیادی قند هستند)، شیرینی و شکلات، مصرف کم سبزی ها و میوه ها و بی تحرکی از مهمترین دلایل اضافه وزن و چاقی در دانش آموزان است.
کارشناس تغذیه شیکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان  تصریح کرد: حذف بعضی از وعده های غذایی، مصرف تنقلات پرکالری، غذا خوردن خارج از منزل و علاقه بر مصرف غذاهای غیرخانگی از ویژگی های عادات غذایی دوران نوجوانی است که متاثر از خانواده ، دوستان و رسانه های جمعی است و خطر اضافه وزن و چاقی را در آن ها افزایش می دهد.

ناهید حاجی زاده اظهار کرد: الگوی غذایی کلیه افراد مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت ، پایگاههای سلامت و خانه های بهداشت با هدف پیشگیری از بیماری ها، حفظ و ارتقاء سلامت ارزیابی شده و با شناسایی عوامل خطر تغذیه ای، آموزش و مشاوره تغذیه توسط بهورزان، مراقبین سلامت و کارشناسان تغذیه ارائه می شود، هم چنین جلسات  آموزشی و مشاوره  جهت خانواده ها و دانش آموزان در خصوص تغذیه سالم  و تنظیم برنامه غذایی توسط کارشناسان تغذیه انجام می شود.
هرم غذایی و رهنمود های غذایی ایران بعنوان یک ابزار ساده برای آموزش و فرهنگسازی تغذیه سالم در جامعه تهیه شده و در واحدی های بهداشتی درمانی و هم چنین در مدارس کشور استفاده می شود.

حاجی زاده خاطر نشان کرد: آموزش و تربیت  سفیران سلامت دانش آموزشی اقدام بسیار خوبی در جهت اهداف نظام سلامت می باشد که  می توانند نقش بسیار مهمی در ارتقاء سلامت دانش آموزان و تغذیه سالم آنها داشته باشد و در پیشگیری از دیابت می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .

به مناسبت فرا رسیدن هفته دیابت ، 18 الی 24 آبان ماه ، با همکاری و هماهنگیواحد بیماریهای غیر واگیر ستاد شبکه دشتستان و مرکز خدمات جامع سلامت شهر دالکی جشنواره تغذیه سالم توسط والدین دانش آموزان مدرسه ابندایی دخترانه ثریا شهر دالکی برگزار و به 3 نفر جوایزی اهدا گردید.


کلمات کلیدی:
جشنواره.غذای.سالم     دبستان.دالکی     هفته.دیابت     ناهید.حاجی     زاده     کارشناس.تغذیه    
شبکه.شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   28 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >