متخصص جراح عمومی شهرستان دشتستان :
خودآزمایی پستان به عنوان اولین قدم در تشخیص زود هنگام سرطان است

3 آذر 1398
رهاورد تغییر در سبک زندگی ، هرم سنی کشور ونوع تغذیه که حاصل آن کم تحرکی ، چاقی و استفاده روز افزون از تغذیه نامناسب است در کنار عوامل محیطی مخرب سلامتی که هر روزه به شدت آنها افزوده می شود ، بروز بیماریهای غیر واگیر در کشور را افزایش داده است.

متخصص جراح عمومی شهرستان دشتستان گفت:  سرطان ها از جمله بیماریهای غیر واگیری هستند که هر ساله بر میزان بروز انها در کشور افزوده می شود، بطوریکه میزان بروز سرطان ها در ایران از حد پیش بینی سازمان جهانی بهداشت  هم فراتر رفته است.

دکتر مهسا چعبی اظهار کرد: یکی از سرطانها ی بسیار مهم ، سرطان پستان است ، به دلیل اینکه اگر این  سرطان به موقع تشخیص و و درمان اصولی  داده شود در اکثریت موارد قابل درمان است.

دکتر چعبی تصریح کرد: سرطان پستان شایع ترین سرطان در گروه زنان ایرانی است که میزان بروز آن حتی از بروز سرطان پوست هم بالاتر است و با توجه به اهمیت این بیماری و میزان بروز سرطان پستان در زنان کشور، کارگاه آموزشی سرطان پستان و را های پیشگیری از آن در جهت بالا بردن سطح آگاهی زنان و تشخیص  و درمان زودرس سرطان پستان برای ماماها ی مراکز و بانوان شاغل در ادارات شهرستان توسط واحد مبارزه با بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان برگزار گردید.

خانم دکتر چعبی ، متخصص جراح عمومی در این کارگاه عنوان کرد: در صورت تشخیص به موقع این سرطان و زمانی که توده های سرطان کمتر از 1 سانتی متر باشد  تا 92 درصد  فرد درمان میشود و زنده ماندن  فرد را افزایش می دهد 

دکتر چعبی گفت: شناخت علایم هشدار دهنده سرطان پستان  مانند تغییر در شکل ، عدم قرینگی و سفتی پستان ، تغییرات پوستی پستان مثل پوست پرتقالی یا اگزما در پوست پستان و مراجعه به موقع می توان ضایعات پیش سرطانی را قبل از تبدیل شدن به سرطان زودتر تشخیص داد.

بر همین اساس زنان باید به مشارکت در برنامه های غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان ترغیب شوند و به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایند.

بهترین راه کاهش خطر سرطان پستان ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبتهای معمول نظیر معاینات دوره ای و انجام ماموگرافی درصورت نیاز به ویژه در افراد پرخطر است .

دکتر چعبی ، نحوه انجام خودآزمایی پستان به عنوان اولین قدم در تشخیص زود هنگام این بیماری به زنان آموزش داده شد.

               

انتهای خبر / س.غ /3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

    

تاریخ بروز رسانی:   3 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۶

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >