دومین مرحله طرح تحقیقاتی ،پژوهشی روش های کنترل بیماریهای غیر واگیر در دشتستان اجرا میشود

10 آذر 1398
رییس شبکه بهداشت درمان شهرستان دشتستان از اجرای دومین مرحله از طرح تحقیقاتی بررسی عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر در شهرستان دشتستان خبر داد.

ماریا خویش دوست در خصوص این طرح پژوهشی گفت: این طرح بخشی از فاز مداخلاتی  طرح تحقیقاتی بررسی تاثیر نظام انگیزشی مبتنی بر نتیجه ،در سطوح جمعیتی عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر است که از نهم آذر ماه به مدت دو هفته ، دومین مرحله آن در حال اجرا می باشد.

خویش دوست  افزود: این طرح که مصوب موسسه توسعه تحقیقات علوم پزشکی کشور (نیحاد ) است ، توسط مرکز تحقیقات طب پیشگیری وسلامت جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی بوشهر ، سمنان وایران در حال اجرا است .

وی همچنین ،لزوم همکاری بیشتر بین بخشهای آموزشی وپژوهشی مراکز دانشگاهی و اساتید با شبکه های بهداشت ودرمان در جهت رفع مشکلات و کنترل بیماریهای غیر واگیر برشمرد و در این مطالعه موانع انگیزشی و اطلاعاتی که مانع دستیابی کارکنان بهداشتی در شناسایی و مهار عوامل خطر بیماریهاست ،شناسایی می شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: در دومین مرحله از این طرح افراد 30 تا 70 سال مورد غربالگری عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر قرار می گیرند و از آنها نمونه خون نیز تهیه می گردد و نتایج آن توسط دانشگاه ایران به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اعلام می گردد.

این طرح در  8 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و خانه های بهداشت شهرستان دشتستان در حال اجرا می باشد  و در سال گذشته نیز در4 مرکز شهر برازجان و خانه های بهداشت ، دهرود سفلی، زیارت، خلیفه ای و تل سرکوب توسط بهورزان و افراد دوره دیده پرسشگری انجام شده است.

ماریا خویش دوست اظهار کرد: این طرح در  طی سه مرحله در سالهای 97،98 و 99 در  دانشگاه علوم پزشکی بوشهر (شهرستان دشتستان) ، سمنان (شهرستان دامغان) و دانشگاه ایران (شهرستان شهریار) و 24 مرکزخدمات جامع سلامت  شهری و روستایی به صورت پایلوت اجرا می شود.

گفتنی است تدریس این طرح پژوهش و مطالعاتی را ،آقایان دکتر مرادی لاکه ، دکتر طهرانی ودکتر اسدی علی آبادی  از دانشگاه ایران بر عهده داشتند .

انتها ی پیام/ س.غ/3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 


کلمات کلیدی:
طرح.تحقیقاتی     بیماریهای.غیرواگیر     دانشگاه.ایران     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   10 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۶

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >