در شهرستان دشتستان بیش از پنج هزار نفر مورد بیماریابی مالاریا قرار گرفته اند

24 آذر 1398
کارشناس برنامه مالاریا واحد بیماریهای واگیر شبکه بهداشت ودرمان دشتستان گفت :مالاریا جزو بیماری های انگلی کشنده ای به شمار می رود که بر اثر نیش پشه آنوفل به بدن انتقال می یابد و زمانی که این پشه فرد را نیش بزند، انگلی به نام مالاریا به خون بدن وارد می شود و اولین جایی که برای تکثیر خود انتخاب می کند، سلول های کبد است.

ابراهیم اسماعیل پور اظهار کرد: مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یكی از مسایل مهم بهداشتی تعدادی از كشورها به خصوص كشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا است و این بیماری با نام‌های دیگری چون پالودیسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب شناخته شده است.
این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، كم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا كشنده دیگر خودنمایی می‌كند.

اسماعیل پور افزود: شناسائي و درمان زود هنگام بيماران يكي از راهكارهاي مناسب و موثر درپيشگيري و مبارزه با انگل مالاريا است

وی اظهار کرد:  ایران از معدود كشورهایی است كه برنامه حذف مالاریا را در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی خود ادغام كرده و موفقیت های چشمگیری نیز به دست آورده است .

کارشناس واحد بیماریهای واگیر ستاد شبکه دشتستان  تصریح کرد:  در همین راستا ،  از ابتدای سال تا کنون درحدود  پنج هزار و 250  نفر توسط  بیماریاب مالاریا ستاد شبکه ،بهورزان و مراقب سلامت مرد مورد بیماریابی  مالاریا قرار گرفته اند.

اسماعیل پور گفت: افاغنه ، کارگران فصلی باغات ومزارع ، افراد در معرض خطر و افرادی که به مناطق مالاریا خیز رفت و آمد دارند مورد بیماریابی مالاریا شده اند .

وی همچنین اظهار داشت: 70 درصد بیماریابی مالاریا انجام گرفته  در شهرستان به صورت اکتیو( مراجعه به درب خانوار، محل کار یا مزارع )می باشد و بیماریابی  به صورت پاسیو (مراجعه به مرکز خدمات جامع سلامت و خانه بهداشت) از درصد پایین تری برخوردار است.

کارشناس برنامه مالاریا واحد بیماریهای واگیر شبکه بهداشت ودرمان دشتستان خاطر نشان کرد: افرادی که پس از گرفتن لام مالاریا  ، به عنوان بیمار مالاریایی گزارش می شوند، در همان روز داروهای آنان  در کل مدت زمان درمان به صورت روزانه و تحت نظارت مستقیم بیماریاب و مراقب سلامت مرد قرار گرفته و درمان  شروع میشود.

 

 

انتهای پیام/ 3030/س.غ


کلمات کلیدی:
بیماریابی.مالاریا     ابراهیم.اسماعیل     پور     شبکه.بهداشت.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   24 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >