رویکرد مدارس مروج سلامت، توانمندی سازی دانش آموزان و ارتقای فرهنگ خودمراقبتی است

30 آذر 1398
کارشناس مسئول واحد نوجوانان، جوانان و مدارس شبکه بهداشت و درمان دشتستان ،درباره برنامه مدارس مروج سلامت گفت: این برنامه برای انتقال مفاهیم سلامت بین دانش آموزان مدارس کشور طراحی شده و با مشارکت فعالانه اولیای مدارس، اولیای دانش آموزان و دانش‌آموزان در حال اجراست.

لیلا نامی نظری  افزود: نامی نظری اظهار کرد: مدارس مروج سلامت، مدرسه را سلامت محور می‌کنند؛ یعنی مدیر، معلم و دانش آموزان در این حرکت ایفای نقش می‌کنند و مدارس نیز از نظر فیزیکی و روانی، محیطی امن پیدا می‌کنند.

نامی نظری اظهار داشت : برنامه جامع آموزش سلامت، ارائه خدمات بالینی، سلامت محیط، بهبود تغذیه، تحرک فیزیکی، ارتقاء سلامت کارکنان، خدمات سلامت روان و مشاوره‌ای، مشارکت والدین و جامعه در برنامه‌های سلامت در مدرسه و موضوع سفیران سلامت دانش آموزی از مواردی است که در مدارس مروج سلامت به آن پرداخته می‌شود.

وی تصریح کرد: این مدارس رویکرد توانمندسازی در زمینه مراقبت از خود و ارتقای فرهنگ خود مراقبتی در دانش آموزان را دارند و همچنین آموزش همسانان و همسالان که منجر به افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌سازی جامعه، سالم زیستن، سالم کار کردن و آموزش با کیفیت می‌شود، از دیگر رویکردهای این مدارس هستند.

لیلا نامی نظری گفت: در این مدارس الگوهای تغذیه دانش‌آموزان با رویکرد پایگاه تغذیه سالم بهبود می‌یابد. همچنین از رفتارهای مخاطره آمیز دانش آموزان پیشگیری می‌شود. بخش سلامت محیط مدارس نیز در مدارس مروج مطرح است که چک لیست‌های نظارت دارند و تلاش می‌شود بر اساس آن چک لیست‌ها به حد لزوم رشد و تکمیل دست یابند.

 مدارس مروج  سلامت اقداماتی همچون ارزیابی‌های دوره‌ای برای دانش آموزان طبق بسته‌های خدماتی انجام می‌شود. در همین راستا، شاخص‌ها و اطلاعاتی در زمینه پایش، ارزش‌یابی و رتبه‌بندی این مدارس طبق چک لیست ( ممیزی داخلی ) از اول دی ماه توسط مدارس تکمیل و دوهفته تا یکماه بعد ممیزی خارجی توسط مراقبین سلامت مراکز خدمات جامع سلامت تکمیل می گردد و مدارس طبق آن رتبه بندی می شوند.  

وی درباره ستاره‌دار بودن مدارس مروج سلامت خاطر نشان کرد: این مدارس رتبه بندی خاص خود را دارند و از یک ستاره تا پنج ستاره رتبه‌بندی می‌شوند و  57مدرسه از مدارس شهرستان  دشتستان ، مجری برنامه مروج سلامت هستند و  رتبه  43مدرسه ، چهار ستاره و سه ستاره  طبق چک لیست ممیزی می باشد.

 


کلمات کلیدی:
مدارس.مروج.سلامت     شهرستان.دشتستان     سلامت.جوانان.مدارس     لیلا.نامی.نظری        

تاریخ بروز رسانی:   30 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >