چاقی در کودکان می تواند باعث مشکلات روحی و اجتماعی درآنان شود

9 دی 1398
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: چاقی دوران کودکی یکی از بزرگترین مسائل پزشکی وبهداشتی است وتاثیر بسیار زیادی برزندگی کودک دارد و بیماریها را در او افزایش می دهد و باعث ایجاد مشکلات روحی واجتماعی در این کودکان می شود .

پریوش بهادری در گفتگوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: کودکانی که به طور مرتب بیشتر از نیازشان، انرژی دریافت می کنند، دچار وزن اضافی می شوند که اگر چنین روندی تغییر نکند، کودک بیش از پیش چاق خواهد شد.

بهادری تصریح کرد: احتمال بروز چاقی در بزرگسالی در کودکان چاق زیاد است و همچنین خطر بیماریهایی قلبی ، فشار خون و دیابت در بزرگسالی افزایش می یابد .

وی همچنین گفت: عوامل مختلف زیادی باعث عدم تعادل بین انرژی مصرفی و دریافتی می شود که شامل  عواملی مانند، عوامل ژنتیکی (در بعضی از خانواده ها چاقی ارثی) است

عادات  غذایی : امروزه افراد غذاهای سالم ومواد مغذی مثل میوه سبزه وغلات کامل ( سبوس دار) را کمتر و غذاهای آماده  خوراکیهای فر آوری شده ونوشابه را بیشتر مصرف می کند و در دوران نوزادی، شیر خوارگی وزمان شروع غذای کمکی با رعایت عادات غذایی سالم  می توانند از چاقی کودک پیشگیری کنند.

فعالیت بدنی و ورزش : بعضی از شرایط بدنی وبیماریها می توانند باعث چاقی شوند ولی خیلی نادر است، مثل عدم تعادل هورمونی وسایر مواد شیمیایی واختلالات ارثی در متابولسیم بدن

همچنین بعضی از داروها با تغییر فرایند در بدن یا ذخیره چربی باعث بروز چاقی می شوند و  والدین می تواند به کودکان کمک کند تا وزن خود را در حد طبیعی نگه دارند.

 

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: در سنین پایین کودکی بایستی به کودک میان وعده  های مغذی وکم چرب بدهند و هر روز تشویق به انجام فعالیت بدنی کنند .

پریوش بهادری خاطرنشان کرد : هم زمان با افزایش سن کودک می توان به او یاد داد که غذاهای سالم ومغذی را انتخاب کنند و ورزش های مفید را انجام دهند وهمچنین مدت زمان تلویزیون وبازی های رایانه ای  را کاهش دهند .

بهادری اظهار کرد: هدف اصلی فقط کاهش وزن نیست، بلکه بایستی کاری کرد که روند افزایش وزن کودک، آهسته و یا متوقف شودو. بایستی کودک به تدریج به وزن ایده آل خود برسد و با این روند رشد کند.

پریوش بهادری تصریح کرد: شرط اصلی کنترل وزن، انجام ورزش و اجرای یک برنامه غذایی و تغییر در سبک زندگی است .

 

انتهای پیام/ 3030/س.غ


کلمات کلیدی:
چاقی.کودکان     کارشناس     .تغذیه     شهرستان.دشتستان     پریوش.بهادری    

تاریخ بروز رسانی:   9 دی 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >