نداشتن آگاهی های تغذیه ای از عوامل موثر در بروز ناامني غذايي و سوء تغذيه افراد جامعه است

27 بهمن 1398
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: کارکنان سازمان‌ها و ادارات برای عملکرد بهتر، نیازمند داشتن یک الگوی تغذیه‌ای صحیح و مناسب هستند

علی رضا مهاجری برازجانی  در گفتگوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: تنظیم یک برنامه‌ی غذایی متنوع و سالم علاوه بر ارتقای رضایت‌مندی آنان، در بهبود هوشیاری و خلق و خو در محیط کار و منزل، تأثیر بارزی خواهد داشت.
مهاجری برازجانی اظهار کرد: برنامه ريزي در جهت بهبود وضعيت تغذيه کارکنان در مراكز کار جمعي( با الویت مراکز نظامی و انتظامی، واحدهای کاری بزرگ، زندان ها و ادارات دولتی) منجر به بهبود تغذیه شاغلین شده و پیامد های کوتاه مدت آن افزایش بهره وری، کاهش غیبت های ناشی از کار و کاهش نرخ بروز بیماری های غیر واگیر خواهد شد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر کمبود آگاهی از ویژگی های یک غذای سالم منجر به جایگزینی سیر شدن فیزیولوژیکی به جای سیر شدن   سلولی و در نتیجه افزایش وزن و چاقی می گردد.
کارشناس تغذیه شهرستان دشتستان با اشاره به مشكلات متعدد تغذيه اي كه در حال حاضر در كشور وجود دارد گفت:  چنانچه روند فعلي از ناامني غذايي و سوء تغذيه ادامه يابد و مداخله موثر براي تغيير و اصلاح آنها صورت نگيرد، پيامدهاي زيانبار و نامطلوب اقتصادي و بهداشتي ناشي از آنها در سال هاي آينده ملموس تر خواهد شد.
مهاجری با تاکید براینکه ،ناآگاهي هاي تغذيه اي افراد جامعه از عوامل موثر در بروز ناامني غذايي و سوء تغذيه در كشور یک تهدید مهم برای سلامتی جامعه است اظهار داشت: گروه بزرگی از بیماری های با الویت بالا نظیر بیماری های قلبی – عروقی، سرطان ها را می تواند  در پی داشته باشد.
وی همچنین گفت: ارتقای فرهنگ و سواد تغذيه اي به عنوان ابزار عمده براي بهبود مديريت منابع در گروه های هدف، و اصلاح آن همراه با ارائه الگوي مصرف غذای سالم حائز اهميت است.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان در جلسه آموزشی که ویژه کارکنان و مددجویان اداره زندان شهرستان دشتستان برگزار نمود، تاکید کرد: زندانیان مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر مثل دیابت، فشار خون، بیماران قلبی، گوارشی، تنفسی و سرطانی، همچنین زندانیان مبتلا به بیماری‌های واگیردار  به رژیم غذایی ویژه‌ای  نیاز دارند.
مهاجری تصریح کرد: نوجوانان؛ جوانان و سالمندان در زندان‌ها نیز باید از رژیم غذایی مناسب برخوردار شوند زیرا تغذیه نامناسب، سوء تغذیه و کمبود ریز مغذی ها و همچنین بیماری های مرتبط با تغذیه،  می تواند هزینه های سنگینی را به سازمان وارد کند .
انتهای پیام/ 3030/س.غ
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


کلمات کلیدی:
امنیت.غذایی     کارکنان.ادارات     کارشناس.تغذیه.دشتستان     علیرضا.مهاجری.برازجانی     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   29 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >