سالمندان دارای بیماری های زمینه ای ،بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری کووید 19 هستند

17 ارديبهشت 1399
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: قدرت سیستم ایمنی و مقاومت در برابر بیماری ها با افزایش سن وسالمندی کاهش می یابد،بنابراین سالمندان اگر روزه می گیرند باید بیش از پیش مراقب سلامت خود باشند.

پریوش بهادری  در گفتگوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار داشت : به منظور پیشگیری از ابتلا به    کویید 19 لازم است سالمندان سالم برای روزه گرفتن  با پزشک مشورت کنند .

بهادری تصریح کرد: کم آبی و کاهش قند خون ممکن است موجب سرگیجه ،از حال رفتن و سقوط شود که برای سالمندان خطر آفرین است و علاوه بر آن ،کم آبی بدن ،خشکی دهان و گلو زمینه رابرای ابتلا به کووید 19 فراهم می کند.بنابراین به توصیه های مربوط به پیشگیری از افت قند خون و کاهش مایعات بدن توجه شود.

وی بیان کرد: سالمندان عموما از مشکلات دهان و دندان رنج می برند ،لذا مصرف میوه رنده شده ،لبنیات خصوصا شیر کم چرب ،استفاده از انواع سوپ ها و آش ها در افطار و سحر و نوشیدن آب و چای کم رنگ در فاصله افطار تا سحر برای آنان مفید و مورد تاکید ست و می تواند تعادل آب و مواد معدنی را بر قرار کند.

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان  گفت:  سالمندان باید در وعده سحری از غذاهای کم حجم و غنی از مواد مغذی و کم نمک ،کم چرب که با شیرینی کم هستند و.مقدار مناسبی از سبزیجات مختلف (سبزی خوردن و سالادهای بدون سس)  همراه با وعده سحری استفاده کنند.

پریوش بهادری همچنین بیان داشت: غذاهای پر پروتیین مثل کباب ،جوجه کباب ،ماهی و غذاهای خشک و پر روغن مثل کتلت و کوکو ،سوسیس و کالباس ،پیتزا و کله پاچه و هم چنین غذاهای شور و پرادویه که موجب خشکی و تشنگی در طول روز میشوند ،استفاده نشود.

سالمندان دارای بیماری های زمینه ای مانند فشارخون بالا،بیماری های قلبی عروقی ،سرطان ،دیابت ،بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری کووید 19 هستند ،بنابراین توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کرده وطبق توصیه ها عمل کنند ،.

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان ، پریوش بهادری توصیه کرد: بیماران دیالیزی ،بیمارانی که فشارخونشان کنترل نیست و یا فشار سیستولیک بالاتراز 140 و فشار دیاستولیک بالاتر از0 8 دارند ویا بیمارانی که قند خون آنان در هنگام سحر بالاتر از 350 میلی گرم در دسی لیتر باشد ، مجاز به روزه گرفتن نیستند.

 

انتهای پیام/س.غ- 3030

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
سالمندی.     بیماران.زمینه     ای     کرونا     کارشناس.تغذیه     پریوش.بهادری    

تاریخ بروز رسانی:   31 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >