سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
اولین درس بیماری کرونا به ما ، مفهوم پیشگیری مقدم بر درمان بود

27 ارديبهشت 1401
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:اولین درس بیماری کرونا به ما ، مفهوم پیشگیری مقدم بر درمان بود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: گفت : اولین درس بیماری کرونا به ما ، مفهوم پیشگیری مقدم بر درمان بود.

دکتر قاسم برجویی درهمایش نقش حوزه بهداشت در کنترل بیماری کرونا که در شهرستان دشتستان برگزار شد، افزود: در زمان شیوع بیماری کرونا دریافتیم که درمان بر پیشگیری برتر بوده است و همین مسئله باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی برای کشور شد.

دکتر برجویی بیان کرد: در کشورهای پیشرفته سرانه سلامت از تولید ناخالص ملی 18 درصد در حالیکه در ایران این سرانه در حدود 2 درصد می باشد و بیشتر این سرانه نیز در نظام درمانی هزینه شده است و سهم بهداشت از این سرانه ناچیز بوده است .

وی بیان کرد: کشور ما در مواجه با ویروس کرونا  (موج دلتا) که درصد  واکسیناسیون گروه های مختلف سنی کم بود، مرگ و میر و تعداد بستریها نیز بالا یی داشت  و در آبان ماه که آمار واکسیناسیون به درصد قابل قبولی رسیده بود، در مواجه با ویروس امیکرون ما جز کشورهایی بودیم که توانستیم این بیماری را به خوبی مدیریت کنیم در حالیکه کشورهای پیشرفته در حوزه سلامت ، مرگ و میر بالایی داشتند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه، اولویت دادن پیشگیری بر درمان باعث کاهش هزینه های مختلف تحمیلی بر حوزه سلامت کشور خواهد شد، اظهار کرد: هر چه مسئولین،حکمرانان برای نظام بهداشتی سرمایه گذاری نمایند ، تغییرات  را می توانیم  در فاصله کمی در نظام بهداشتی ببینیم .

دکتر قاسم برجویی تصریح کرد: ما باید به نظام سلامت نگاه جدی تری داشته باشیم وکشورهایی پیشرفت نموده اند که در نظام مراقبت و پیشگیری هزینه کرده باشند وبا توجه به شعار های هفته سلامت امسال ، به مسئولین، سمن ها و خیرین یادآور شده است که وقتی در کنار نظام سلامت باشند ، ما در زمینه سلامت بخصوص نظام بهداشت ارتقا پیدا می کنیم .

 سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: شهرستان دشتستان از جمله شهرستانهایی بود که تعداد بستری و موارد مرگ ومیر بالایی داشت ولی با همت و همکاری مردم، مسئولین ، خیرین  که به کمک نظام سلامت شهرستان آمدند، و نقش بسیار مهمی در کنترل کرونا ایفا کرده اند.

میزان نرخ باروری در کشور به حد هشدار رسیده است

دکتر برجویی با بیان اینکه،  میزان نرخ باروری در کشور به حد هشدار رسیده است ، اظهار کرد: استان گیلان  با داشتن نرخ رشد جمعیت 2/. درصد، کمترین و استان بوشهر با داشتن 1.4 ، یک استان میانه در کشور می باشد.

پنجره جمعیتی 64-15 سال  (سن کاری ) در این ایران با کاهش نرخ رشد جمعیت ، کم شده است و در یک دوره بیست ساله ما شاهد یک جامعه سالخورده و سالمند می باشیم .

وی تصریح کرد: پیری جمعیت به غیر از تبعات اقتصادی ، بحث فرهنگی و اجتماعی دارد و کودکی که تک فرزند می باشد در آینده با خلا خویشاوندی مواجه می شود و در بزرگسالی دایی، خاله، عمو، عمه ، برادر ، خواهر برایش مفهومی نخواهد داشت .

 دکتر قاسم برجویی گفت: متاسفانه نرخ فرزندآوری در دهک های برخوردار در جامعه کمتر می باشد و باید در این زمینه تا دیر نشده ،  فرهنگ سازی شود .وی تصریح کرد: پیری جمعیت به غیر از تبعات اقتصادی ، بحث فرهنگی و اجتماعی دارد و کودکی که تک فرزند می باشد در آینده با خلا خویشاوندی مواجه می شود و در بزرگسالی دایی، خاله، عمو، عمه ، برادر ، خواهر برایش مفهومی نخواهد داشت .

 دکتر قاسم برجویی گفت: متاسفانه نرخ فرزندآوری در دهک های برخوردار در جامعه کمتر می باشد و باید در این زمینه تا دیر نشده ،  فرهنگ سازی شود .

 

انتهای پیام/ س.غ 3030

 

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
سرپرست.معاونت.بهداشتی     دانشگاه.     علوم     .پزشکی.دشتستان     همایش.کنترل.کرونا        

تاریخ بروز رسانی:   27 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۶

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >