کارشناس واحد بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت شهرستان دشتستان:
بیماری فشارخون بالا یک قاتل خاموش است

2 خرداد 1401
کارشناس واحد بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت شهرستان دشتستان: بیماری فشارخون بالا یک قاتل خاموش است، چون هیچ علامتی ندارد و فقط با اندازه گیری فشارخون شناسایی می شود.

بهاره صالحی افزود:  امسال روز جهانی فشارخون با شعاربا اندازه گیری دقیق فشارخون و کنترل مطلوب آن ، زندگی با کیفیت و عمر طولانی تری داشته باشید، تعیین شده است.

صالحی  در تعریفی از فشارخون گفت : زمانیکه قلب،  خون را به درون رگها پمپ می کند از نیروی حاصل از آن فشار خون ایجاد می شود، که بر اثر گرفتگی در عروق (به علل مختلف) میزان آن در افراد متفاوت است.

وی تصریح کرد:  فشارخون طبیعی یا مطلوب کمتر از120 بر 80 میلی متر جیوه است و از این میزان بالاتر، فرد (براساس سن، جنس و فعالیت بدنی و ...) در معرض خطر بیماریهای قلبی عروقی خواهد بود.

صالحی اظهار کرد: شعار امسال این پیام را برای افراد عموم جامعه دارد که  فرد با اندازه گیری دوره ای و منظم(ماهیانه) و اطلاع از میزان فشارخون خود و راهکارهای مناسب با توجه به وضعیت هر فرد ، فرد می تواند زندگی به مراتب بهتر و سالم تری داشته باشد.

وی همچنین گفت : طبق آمار جهانی ، از هر 10 نفر بزرگسال، 3 نفر از فشارخون بالا رنج میبرند  و حدود 50 % آنها کاملا از وضعیت خود بی خبرند و بعضی از آنهایی هم که مطلع هستند هیچ دارویی دریافت نمی کنند و در افراد با فشارخون بالا، خطر سکته مغزی چهار برابر بیشتر و خطر سکته قلبی (حمله قلبی) دو برابر بیشتر از افرادی است که دارای فشارخون طبیعی هستند.

کارشناس واحد غیرواگیر شبکه بهداشت شهرستان دشتستان توضیح داد: فشارخون بر اساس عوامل ایجاد کننده آن به دو نوع فشارخون اولیه وثانویه تقسیم می شود .

صالحی تاکید کرد:  مهمترین علامت فشارخون، بی علامت بودن آن است و گاهی بیماران احساس سردرد دارند و اگر فشار خون فرد خیلی بالا باشد ممکن است دچار اختلال بینایی شوند. عوارض آن نیز بیماری‌های قلبی، خطر سکته مغزی، مشکلات بینایی و بیماری کلیه می باشد.

بهاره صالحی  با بیان راههای کنترل و درمان بیماری فشارخون ، خاطرنشان کرد : داشتن وزن نرمال  ، ورزش کردن ، کمتر کردن مصرف چای، قهوه و نوشابه، تغذیه مناسب و رژیم غذایی کم نمک، مصرف سبزیجات و میوه‌ها، کم کردن استرس‌ها، ترک مصرف سیگار و الکل به عنوان قدم‌های اول درمان فشار خون توصیه می‌شوند.

کارشناس واحد بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: آگاهی از فشارخون بالا به علت تعداد مرگ های مرتبط با  این بیماری از جمله حمله های قلبی، بیماری کلیوی و سکته های مغزی بنظر بسیار مهم و حیاتی است .

باید یادآور شد بهورزان و مراقبین سلامت  در خانه های بهداشت و  مراکز خدمات جامع سلامت با اندازه گیری دقیق فشار خون و آموزش های لازم و در صورت نیاز ارجاع به پزشک به افراد  بالای 30 سال  خدمات ارائه می دهند.

 

انتهای پیام/ س.غ 3030

 

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
فشار.خون     شبکه.بهداشت.دشتستان     بهاره.صالحی        

تاریخ بروز رسانی:   2 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >