کارشناس واحد بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت ودرمان دشتستان:
بیش از 4هزار آزمایش هیپوتیروئیدی نوزادان در دشتستان انجام گرفته است

4 خرداد 1401
کارشناس بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: در یکسال گذشته بیش از 4هزار آزمایش هیپوتیروئیدی نوزادان (کم کاری تیروئید )در دشتستان انجام گرفته است.

عصمت دهقانی در گفت گویی با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود:  با توجه به اهمیت غربالگری  تیرویید نوزادان ،  غربالگری از پاشنه پا کودکان متولد شده را حتی در دوران کرونا به تاخیر نیفتاده است .

دهقانی  بیان کرد: شایع ترین علت کم کاری مادرزادی تیروئید، اختلال در تکامل کامل یا نسبی غده تیروئید یا جایگزینی نامناسب تیروئید در دوران جنینی است..

وی  با اشاره به علایم بیماری کم کاری تیرویید  اظهار کرد: زردی ادامه دار، وزن زمان تولد بیش از ۴ کیلوگرم، کم اشتهایی و شیر خوردن ناکافی، کاهش درجه حرارت بدن، کم تحرکی و حرکات آهسته، یبوست، آپنه (قطع تنفس) و تنفس صدا دار، از نشانه های کم کاری مادرزادی تیروئید در اوایل نوزادی است.

کارشناس واحد بیماریهای غیر واگیر ستاد دشتستان تصریح کرد: کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان اگر سریعا تشخیص و درمان نشود، باعث عقب ماندگی ذهنی، کوتاهی قد، ناشنوایی، بیماری های مغزی و عصبی و عقب ماندگی رشد جسمی می شود.

دهقانی بیان کرد: آزمایش غربالگری نوزادان برای کم کاری مادرزادی تیروئید، ساده ترین روش برای تشخیص این اختلال محسوب می شود که  شامل گرفتن نمونه خون از پاشنه نوزاد در ۳تا ۵ روز اول پس از تولد است .

وی به والدین توصیه کرد: این خدمت مهم را از فرزندانتان دریغ نکنند و حتما در روز ۳تا ۵ روزگی تولد به مراکز غربالگری مراجعه نمایند ، چون زمان  در غربالگری نوزادان و بیماری کم کاری مادرزادی تیرویید ( 3 تا 5 روز) دارای ارزش بسیار زیادی میباشد.

عصمت دهقانی اظهار کرد: شهرستان دشتستان از سال 1384 مراکز غربالگری تیرویید را همزمان با سراسر کشور راه اندازی نموده  و با داشتن 13 مرکز غربالگری،  در سال گذشته  ، در حدود چهار هزار و  173نوزاد غربالگری شده اند که از این تعداد 9 بیمار جدید ،  با تشخیص به موقع شناسایی وتحت درمان قرار گرفته اند.

 

انتهای پیام/ س.غ 3030

 

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
روز.جهانی.تیرویید     عصمت.دهقانی     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   4 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >