با مصرف پنج گروه ماده غذایی می توان خطر سرطان روده بزرگ را کاهش داد

8 خرداد 1401
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: با مصرف پنج گروه ماده غذایی می توان خطر سرطان روده بزرگ را کاهش داد.

پریوش بهادری  افزود: سرطان روده بزرگ (کولون ) مهمترین سرطان دستگاه گوارش و سومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان ها می باشد .

پریوش بهادری  افزود: سرطان روده بزرگ (کولون ) مهمترین سرطان دستگاه گوارش و سومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان ها می باشد .

بهادری تصریح کرد: اگر چه اکثر سرطان های کولون (روده بزرگ) در سنین بیش از 50 سالگی ایجاد می شود ولی درصد قابل ملاحظه ای از این تومور ها در افراد کمتر از سن 50 سالگی رخ می دهد .

وی همچنین بیان کرد: عواملی که به نظر می رسد در ایجاد سرطان کولون نقش داشته باشد،  شامل عوامل ژنتیک ،عوامل محیطی از جمله رژیم غذایی و یا ترکیبی از هر دو می باشد به همین دلیل رعایت یکسری نکات ضروری ست.

بهادری با بیان اینکه عوامل ژنتیک و محیطی می توانند در ایجاد سرطان روده بزرگ نقش داسته باشند، گفت: ا گر سابقه خانوادگی دارید ،غربالگری زیر نظر پزشک  به صورت دوره ای  انجام شود،چونکه ،یک چهارم مبتلایان به این سرطان دارای سابقه در بستگان درجه اول هستند.

وی حفظ وزن در محدوده سالم را یکی از عوامل پیشگیری کننده این بیماری برشمرد و گفت: به ازای هر 5 کیلوگرم وزن اضافه شده در بزرگسالی ،خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ افزایش می یابدو فعالیت بدنی منظم ،درصد خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش می دهد

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: به دلیل تاثیر کلسیم بر تکثیر سلولی و هم چنین اتصال به اسیدهای صفراوی ،کلسیم چه از طریق غذا و چه از طریق مکمل ،اثر محافظت کنند ه دارد.

بهادری تاکید کرد:   افزایش مصرف گوشت قرمز و فراوری شده ( سوسیس، کالباس و....)  با افزایش خطر سرطان روده بزرگ در ارتباط است.

پریوش بهادری گفت: رژیم غذایی مناسب که شامل مصرف روغن های گیاهی در حد متعادل ،غلات سبوس دار ،گوشت سفید (مرغ و ماهی ) ،افزایش مصرف میوه و سبزیجات، کاهش مصرف قندهای ساده و مصرف روزانه 6-8 لیوان آب  باشد با کاهش خطر سرطان  کولون در ارتباط  است.


انتهای پیام/ س.غ 3030

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
سرطان.روده.بزرگ     کارشناس.تغذیه     پریوش.بهادری     شبکه.بهداشت.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   8 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >