غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در دشتستان آغاز شد

24 خرداد 1401
کارشناس بیماریهای غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان از آغاز غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در دشتستان خبر داد.

هاجر بلوکی  در گفت و گویی با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان ، گفت: غربالگری سنجش بینایی کودکان 3تا6 سال ، طبق روال هر ساله  از نیمه اردیبهشت ماه همزمان با استان و سراسر کشور انجام می گیرد  .

بلوکی  افزود: این غربالگری  توسط اداره بهزیستی و با همکاری شبکه بهداشت و درمان و اداره آموزش و پرورش اجرا شده است و دردشتستان  بیش از پانزده  هزار کودک 3 تا 6 باید غربالگری بینایی انجام دهند.

وی همچنین تصریح کرد: با همکاری اداره بهزیستی ، در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه های بهداشت  پایگاه های سیار برای این مهم  مستقر میشود و غربالگری  کودکان  توسط مربی بینایی سنجی  انجام خواهد شد و مراقبین سلامت و بهورزان  ضمن پیگیری، خدمات بهداشتی  را به این گروه از کودکان ارائه و ثبت سامانه الکترونیک سیب  می نمایند.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان در توصیه به خانواده‌ها برای جلوگیری از تنبلی چشم کودکان عنوان کرد: بهتر است کودکان ۳ الی ۶ سال را همه‌ساله موردسنجش بینایی قرار دهند، به عبارتی اگر کودکی در سن ۳ سالگی مورد سنجش قرارگرفته در سن چهارسالگی نیز بایستی این سنجش تکرار شود چراکه ممکن است اختلالات بعد از سنجش اولیه بروز کند.

کارشناس  پیشگیری از معلولیتهای اداره بهزیستی شهرستان دشتستان، محبوبه رضایی،شایع ترین علت نابینایی و کم بینایی تک چشمی افراد  زیر ۲۰ سال را  تنبلی چشم عنوان کرد و افزود: سه علت عمده شایع  برای کم بینایی کودکان وجود دارد که شامل  آب مروارید، آب سیاه و تنبلی چشم هستند.

محبوبه رضایی افزود: اگرچه آب مروارید و آب سیاه مادرزادی هستند، اما  تنبلی چشم  در صورتیکه به موقع تشخیص داده و درمان شود، کاملا قابل پیشگیری است.

رضایی با اشاره به اینکه کودکان زیر 6 سال باید حداقل سه بار برای سنجش بینایی و تشخیص تنبلی چشم معاینه شوند، گفت: در این سنین چشم کودک در حال تکامل است، به همین دلیل اگر چشم کودک در گذشته مشکلی نداشته است، خانواده‌ها باید برای معاینه مجدد به این مراکز مراجعه کنند.

کارشناس واحد پپیشگیری از معلولیتهای اداره بهزیستی شهرستان دشتستان ، خاطر نشان کرد:  بهزیستی به خانواده های کم بضاعتی که کودک آنان نیازمند عمل جراحی و یا تهیه عینک  است، کمک خواهد کرد.

محبوبه  رضایی تصریح کرد: با توجه به اینکه این طرح  از نیمه اردیبهشت ماه و در طی سال اجرا میشود  ، خانواده ها می توانند با مراجعه به پایگاه های سنجش سیارمستقر در مراکز خدمات جامع سلامت  و خانه های بهداشت ،کودکان خود را غربالگری نمایند.

رضایی خاطر نشان کرد: در این مراکز برای معاینه کودکان زیر ۳ سال که جهت ها را بلد نیستند از دستگاه و برای کودکان بزرگتر، از چارت بینایی سنجی به منظور بررسی دقیق‌تر میدان دید استفاده می شود.


مکان اجرای طرح در پایگاه ثابت اداره بهزیستی واقع در کلینیک تخصصی نبوت (سپاه)  واقع در خیابان بیمارستان شهر برازجان و روزهای کاری مرکز،یکشنبه و  سه شنبه هر هفته در نوبت عصر از ساعت ۱۷ الی ۲۰ خواهد بود.

انتهای پیام/ س.غ 3030

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
غریالگری.سنجش.بینایی     کودکان.3تا6.سال     هاجر.بلوکی     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   24 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >