رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان :
نرخ باروری در شهرستان از سال 95 تا کنون روند کاهشی داشته است

30 خرداد 1401
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: نرخ باروری در شهرستان از سال 95 تا کنون روند کاهشی داشته است.

 ماریا خویشدوست در اولین جلسه  تشکیل قرارگاه تعالی سلامت  و جوانی جمعیت شهرستان افزود:   شبکه بهداشت و درمان دشتستان به تنهایی نمی تواند در بحث فرزند آوری موفق باشد و تمامی ادارات و دستگاه ها طبق قانون مصوب شده در بحث جوانی جمعیت باید نقش خود را ایفا کنند  .

خویشدوست تصریح کرد: گام  مهم و بعدی ما در بحث جوانی جمعیت این است که تمامی نهادها و دستگاه های مذکور باید گزارشات حوزه خود را در این بحث ارائه نمایند.

وی همچنین بیان کرد: همیشه آگاه سازی و اطلاع رسانی ما را به هدف مورد نظر نزدیک می کند و من از روسای ادارات و بانکها تقاضا دارم که بنر جوانی جمعیت را بر سردرب وروردی ادارات و بانکاها نصب نمایند تا بتوانیم تغییر نگرش و ایجاد انگیزه نماییم و در فضای مجازی نیز باید بتوانیم با تبلیغات گسترده و صحیح در خصوص توسعه جمعیت اموزش و اطلاع رسانی نماییم.

 ماریا خویشدوست همچنین اظهار کرد:  برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کشور،اولین نکته مهمی که ما باید به آن توجه نماییم شناسایی زنان واجد شرایط بارداری است  و در شهرستان دشتستان در حدود پنجاه هزار و 398 مادر واجد شرایط شناسایی شده است .

رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بیش از 50 هزار نفر گروه هدف ما می باشند که باید به صورت کارشناسی شده  و با کمک روانشناسان ادارات آموزش و پرورش ، بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان زنانی که تمایل به فرزندآوری ندارند ، شناسایی و با توجه به وضعیت اقصادی و شرایط خانوادگی آنها را تشویق به فرزندآوری نماییم.

 ماریا خویشدوست با بیان اینکه هم اکنون شاخص نرخ باروری در شهرستان 1.7 می باشد و نسبت به میانگین استانی که 1.74 می باشد ، شاخص ما کمتر می باشد، گفت: تمام تلاش و اقدامات  قرارگاه توسعه سلامت و جوانی جمعیت  باید در راستای ارتقا و افزایش این شاخص به 1.9 باشد که این شاخص را دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای سال 1401 معین کرده است.

خویشدوست  گفت: متاسفانه  بیماری کرونا در این دو سال تمام برنامه ریزهای حوزه بهداشت را با چالش روبرو کرد و یک عامل قوی و تاثیرگذار در پیشگیری از بارداری بوده است و ما انتظار داریم با برنامه ریزی که با کارشناسان این حوزه انجام  شده است به نرخ  باروی سال 95 شهرستان  که 1.9 بوده است ، برسیم .

وی بیان کرد:  در بحث حمایت از خانواده ، بیمه سلامت برای حمایت از زنان نابارور قوانینی مصوب نموده است که از سال 1401 اجرایی شده است و این سازمان تمام بالغ درمانی این زنان را پرداخت می نماید .

رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: وظایفی که قانون  در بحث تعالی سلامت و جوانی جمعیت بر عهده دستگاه ها گذاشته است باید به نحو مطلوبی اطلاع رسانی شود .

انتهای پیام/ س.غ 3030

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهیدکلمات کلیدی:
قرارگاه.جوانی.جمعیت     ماریا.خویشدوست     رییوشبکه.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   30 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >