مدیر کل ثبت احوال استان بوشهر:
تغییر الگوی باروری و افزایش زمان ازدواج تا فرزندآوری از آسیب های جمعیتی کشور محسوب می شود

1 تير 1401
مدیر کل ثبت احوال استان بوشهرگفت: تغییر الگوی باروری و افزایش زمان ازدواج تا فرزندآوری از آسیب های جمعیتی کشور محسوب می شود

 

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر در نشست قرارگاه افزایش جمعیت بر ضرورت توسعه گفتمان سازی در مسائل جمعیتی تاکید کرد و اظهار داشت: بعد فرهنگ سازی در حوزه افزایش جمعیت از اهمیت زیادی برخوردار است به طوری که مقام معظم رهبری در پیام به فعالان حوزه جمعیت، کنشگری در راستای عبور از بحران جمعیت را یک فریضه دانسته اند و به نقش مراکز فرهنگ‌ساز در این زمینه تأکید می‌کنند.

اسکندر پاسالار با اشاره به هشدارهای پی در پی مقام معظم رهبری در خصوص خطرات و آسیب های کاهش رشد جمعیت و حرکت کشور به سمت میانسالی و کهنسالی خاطرنشان کرد: گفتمان در حوزه های جمعیتی یک وظیفه همگانی است؛ امروز در شرایطی قرار داریم که هر کس باید به سهم خود زمینه و بستر لازم برای رشد جمعیت در کشور را فراهم کند.

او با بیان این که یکی از مؤلفه های بسیار مهم در میزان قدرتمندی یک کشور، بحث جمعیت است، گفت: ما باید برای رشد جمعیت در کنار رفع نقاط ضعف کشور در عرصه ها و ابعاد مختلف به گفتمان سازی و جریان سازی فرهنگی بپردازیم.

پاسالار افزود: امروز به دلایل مختلف بیشتر والدین به سمت تک فرزندی و یا دو فرزندی پیش می روند که این موضوع روند افزایش جمعیت کشور را با مشکل مواجه می کند.

مدیرکل ثبت احوال استان، تصریح کرد: در صورتی که رشد جمعیت فعلی کشور به همین منوال پیش برود باید بدانیم در 20 سال آینده از عمه، خاله و عمو خبری نیست که این مسئله علاوه بر کاهش جمعیت کشور، سبب کاهش مهر و محبت و روابط عاطفی در بین خانواده ها نیز می شود.

او تغییر الگوی باروری و افزایش زمان ازدواج تا فرزندآوری را از آسیب های جمعیتی برشمرد و بیان کرد: در گذشته زوجین در سال های اول ازدواج اقدام به فرزندآوری می کردند ولی در حال حاضر این میزان افزایش یافته است که فرصت فرزندآوری خانواده ها را کاهش می دهد.

پاسالار گفت: اگر نظام سیاست گذاری جمعیتی اصلاح نشود با بحران مواجه خواهیم شد امروز نرخ باروری در استان بوشهر نسبت به میانگین کشوری قدری پایین تر است .

اسکندر پاسالار افزود: برای حفظ سطح جایگزینی و برای اینکه جمعیت فعلی حفظ شود باید میزان فرزند آوری 2.1 باشد و اگر بخواهیم جمعیت رو به رشدی داشته باشیم باید به 2.5 برسیم.

او بیان داشت: هم اکنون نرخ رشد جمعیت در استان بوشهر کمتر از 2 است و از استاندارد بین المللی پایین تر قرار داریم.

 

انتهای پیام/ س.غ 3030

 


کلمات کلیدی:
مدیر.کل     ثبت.احوال.بوشهر     اسکندر.پاسالار    

تاریخ بروز رسانی:   1 تير 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >