مسئول آموزش اورژانس 115 شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
خطر گرما زدگی سالمندان، کودکان، و افراد دارای بیماری خاص را بیشتر تهدید می کند

12 تير 1401
مسئول آموزش اورژانس 115 شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: خطر گرما زدگی سالمندان، کودکان، و افراد دارای بیماری خاص را بیشتر تهدید می کند

هادی بخشی در گفت و گویی با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: گرمازدگی بیماری شایع در فصل تابستان می باشد که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت بدن در دماهای زیاد( بالای ۴۰ درجه)  اتفاق می افتد که در نتیجه آن میزان آب بدن کاهش می یابد و موجب اخلال در الکترولیت های بدن و جریان خون و  غلیظ شدن خون میشود.

 بخشی بیان کرد: گرمازدگی علائمی مثل تپش قلب ، خشکی دهان، اختلال دید، ضعف در راه رفتن را آشکار می‌کند که در صورت عدم درمان موجب عدم هوشیاری و حتی مرگ میشود.

وی تصریح کرد: کودکان ، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری مزمن مانند دیابت، قلبی،  کلیوی ،  فشار خون و مغزی و.. با احتمال بیشتری به گرمازدگی دچار می شوند .

بخشی همچنین گفت: ب کودکان زیر یک سال که ۹۰ درصد بدن آنها را آب تشکیل داده به محض قرار گرفتن در فضای گرم آب بدن را از دست میدهند و دچار گرمازدگی میشود.

مسئول آموزش اورژانس 115 شبکه بهداشت و درمان دشتستان تاکید کرد: یکی از خطرات شایع که کودکان را تهدید می کند، نگه داشتن کودکان در ماشین پارک شده خاموش است که  یکی از مهمترین و اصلی ترین دلیل مرگ بر اثر گرمازدگی در کودکان است.

هادی بخشی بیان کرد: زمانی که اتومبیل زیر نور خورشید پارک میشود هر ده دقیقه ۶-۷  درجه به  دمای داخل  اتومبیل اضافه می شود بنابراین زمانی که ماشین پارک می شود همه افراد باید آن را ترک کنند همچنین در اتومبیل را قفل کنید تا کودک دوباره سوار خودرو  نشود.

بخشی با اشاره به راه های پیشگیری از گرمازدگی گفت: در ساعات گرم روز استراحت کنید و کارهای خود را به ساعات خنک تر مانند  اوایل صبح یا غروب آفتاب موکول کنید

وی همچنین اظهار کرد: در ساعات گرم شبانه روز به اندازه کافی مایعات بنوشید و فعالیت خود را کاهش دهید.

 ودر صورت مصرف داروهای خاص یا سابقه بیماری زمینه ای از بودن در آب و هوای گرم و مرطوب پرهیز کنید.

 از  لباس های نازک،  روشن ؛ گشاد و کلاه عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب  استفاده کنید.

 

 

 

 مسئول آموزش اورژانس 115 شبکه بهداشت و درمان دشتستان در خصوص درمان گرما زدگی به موارد زیر اشاره کرد :

 - استراحت در محیط خنک که  مجهز به وسایل سرمایشی باشد - نوشیدن مایعات خنک و فراوان

- انجام اقدامات خنک کننده مانند دوش آب سرد قرار دادن پارچه خیس روی پوست -پوشیدن لباس های خشک خنک و گشاد

 غوطه ور شدن در آب خنک درون وان

هادی بخشی توصیه کرد: امیدوارم با جدی گرفتن گرمازدگی از بروز آن پیشگیری کنید و در صورت گرمازدگی به توصیه ها عمل کنید و در صورت عدم بهبودی به پزشک مراجعه نمایید

 


کلمات کلیدی:
گرما.زدگی     هادی.بخشی     اورژانس.115     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   12 تير 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >