کارشناس مسئول واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان دشتستان :
والدین مواظب گروه همسالان نوجوان خود باشند

8 تير 1401
کارشناس مسئول واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: والدین باید مواظب گروه همسالان نوجوان خود باشند.

امید کازرونیان در گفت و گویی با مسئول رووابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود:  درسن بلوغ  نوجوان شرایط و تغیرات متفاوتی را تجربه می کند و از مرحله کودکی وارد مرحله بزرگسالی میگردد که این مسئله نوجوان را آسیب پذیر می کند و والدین باید توجه کافی را در این دوران داشته باشند.

کازرونیان همچنین  اظهار کرد:در این دوران نوجون کنجکاو می گردد که بعضی رفتارها را انجام  دهد و تجربه کند که والدین و مربیان باید عواقب رفتارهای پرخطر را برای نوجوان تشریح کنند.

وی تصریح کرد: در این دوران نوجوان علاقه وگرایش بیشتری دارد که با زمان اوقات زیادی را با دوستان خود سپری کند که این مستلزم نظارت والدین بر دوستان نوجوان است.

کارشناس سلامت روان ستاد شبکه دشتستان با اشاره به اینکه ممکن است نوجوان به خاطر تغییرات هورمونی دچار تنش و اضطراب و تغیرات خلقی شود ، احتمال دارد برای رهایی از این موارد به مصرف مواد مخدر روی آورد .

کازرونیان گفت: نوجوان در دوران بلوغ دوست دارد که به اطرافیان خود نشان دهد که وارد دنیای بزرگسلان شده است ، اگروالدین به این حس نوجوان احترام گذاشته واو را بپذیرند، باعث رشد و احساس مقبولیت نوجوان می شوند  و اگر اورا نپذیرند نوجوان ممکن است  دست به رفتار جبرانی زده و به مصرف دخانیات و مواد روی آورد.

وی تاکیدکرد: اگر نوجوان در برقراری ارتباط اجتماعی توانایی و مهارت لازم را نداشته باشد،  ممکن است برای  رهایی از تنهایی به مصرف مواد روی آورد .

کارشناس سلامت روان با تاکید براینکه خانواده که قرار است محل امن و آرامش افراد باشد ،درصورتی که نتواند به وظیفه خود عمل کند و تنشها و تلاطمها را مدیریت نماید،  افراد دراین خانواده ها نسبت به خطر اعتیاد اسیب پذیر هستند.

امید کازرونیان بیان کرد: از راهکارهای مهم پیشگیری از اعتیاد، افزایش دانش افراد در این زمینه و خطرات مصرف و آموزش مهارتهای زندگی از قبیل خودآگاهی، حل مسئله ، مدیریت خشم و استرس ، ارتباط موثر می توان نام برد.


انتهای پیام/ س.غ 3030

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
گروه.همسالان     سلامت.روان     پیشگیری.اعتیاد     شبکه.بهداشت     .دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   12 تير 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >