کارشناس علوم تربیتی و مشاوره در حوزه علیمه وصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران :
مهمترین اصل در ازدواج اصل همتایی است

22 تير 1401
کارشناس علوم تربیتی و مشاوره در حوزه علیمه و صدای و سیمای کشور اسلامی ایران در همایش ازدواج آسان، آگاهانه و پایدار که در شهربرازجان برگزار شد ، گفت: مهمترین اصل در ازدواج اصل همتایی است، یعنی با کسی ازدواج کنیم که بتواند نیازهای ما را برطرف کند که در اصطلاح فقهی به آن هم کفو بودن می گویند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان ، حجه الاسلام حسین دهنوی با بیان این که در محیط های دانشگاهی که دختران و پسران در کنار هم درس می خوانند اتفاقی می افتد که مانع توجه به اصل هم کفوی می شود، افزود: ارتباط های عاطفی کورکورانه باعث می شود که کفو بودن را فراموش کنیم و در روایت هم داریم که عشق عقل انسان را از بین می برد و حتی تجربه ثابت کرده است که در این حالت نه تنها انسان بدی ها را نمی بیند بلکه بدیها را خوبی می بیند.

وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر بسیاری از جوانان هستند که به صورت عاقلانه با همتای خود ازدواج می کنند و به تدریج عاشق هم می شوند زیرا می توانند نیاز همدیگر را برطرف کنند.

وی چهار اصل را به عنوان اصول همتایی بیان و خاطرنشان کرد: اولین اصل، همتایی در اعتقاد است که باید با کسی ازدواج کرد که از نظر اعتقادی همتای او باشد ولی نیاز نیست که در این بحث حساسیت بیش از حد به خرج دهند و به خاطر برخی جزئیات و عمل نکردن به مستحبات در ازدواج سخت گیری شود.

کارشناس مسائل خانواده دومین اصل همتایی را همتایی در مذهب دانست و ابراز داشت: ازدواج دو مذهب متفاوت مانند شیعه و سنی موجب بروز اختلافاتی در زندگی می شود و بسیاری از این موارد به جدایی کشیده می شود.

وی افزود: سومین اصل همتایی در ازدواج همتایی در خانواده است زیرا ازدواج به معنی ارتباط دو خانواده با همدیگر هستند و در روایت داریم که به آقایان می گوید برای انتخاب همسر به اخلاقیات و ویژگی های برادر همسر توجه کنید زیرا بسیاری از ویژگی های فرزند از دایی او به ارث می رسد و این ضرب المثل که می گویند «حلال زاده به داییش میره» کاملا درست و علمی است.

حجت الاسلام دهنوی یادآور شد: همتایی دیگر مشابهت در طبقه خانوادگی است که اگر خانواده همسر از طبقات مرفه و خانواده شوهر از طبقات پایین و یا متوسط باشد موجب خراب شدن زندگی می شود و در اکثر موارد به متارکه می انجامد.

وی با بیان این که آخرین اصل همتایی فرهنگی است، خاطرنشان کرد: ازدواج دو ملیت و دو قومیت با هم توصیه نمی شود زیرا نوع آداب و رسوم در زندگی موجب اختلافات جدی می شود.

باید یادآور شد : همایش ازدواج آسان ، آگاهانه و پایدار  به دبیری شبکه بهداشت و درمان دشتستان و دفتر امام جمعه شهر برازجانف فرمانداری و سایر نهادهای شهرستان دشتستان با حضور مسئولین استانی ، شهرستانی و جمعی از جوانان و همچنین اجرای مراسم  ازدواج نمادین در سالن شهید شاهینی شهر برازجان برگزار گردید .

 

 

انتهای پیام/ س.غ 3030

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
همایش.     ازدواج     شهرستان.دشتستان     حسین.دهنوی        

تاریخ بروز رسانی:   22 تير 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >