کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
سلامت و ایمنی عوامل اجرایی پسماند امری مهم در مدیریت پسماند است

2 امرداد 1401
کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: سلامت و ایمنی عوامل اجرایی پسماند امری مهم در مدیریت پسماند است.

مهندس مهرداد ظاهری در نشست کارگروه عوامل اجرایی پسماند شهرستان دشتستان افزود: کار با پسماندها یکی از پرمخاطره‌ترین مشاغل محسوب می‌گردد.
ظاهری اظهار کرد: عوامل اجرایی پسماند به افرادی اطلاق می‌شود که در مراحل جمع‌آوری، ذخیره‌سازی ، جداسازی، حمل‌ونقل، بازیافت، پردازش  و دفع پسماندها اعم از پسماندهای عادی، پزشکی (بیمارستانی)، کشاورزی و صنعتی و نیز مرحله تولید پسماندهای مخاطره‌آمیز مشغول بکار می‌باشند.
وی ضمن اشاره به مهم‌ترین خطرات شغلی مربوط به مدیریت پسماند، گفت: صدمات فیزیکی مانند ضربه و برخورد با اشیاء تیز و برنده، مواد شیمیایی، رطوبت و شرایط جوی نامناسب، گردوغبار، دود، ذرات محیطی، عوامل عفونی و عوامل ارگونومیکی از مهم‌ترین خطرات شغلی این گروه است.
 مهندس ظاهری تصریح کرد: خطرات شغلی عوامل اجرایی پسماند می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های تنفسی، پوستی، عفونی، بیماری‌های انگلی و انواع عفونت‌های ناخن، ایدز، هپاتیت و همچنین اختلالات اسکلتی و عضلانی در این گروه شود.
کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان دشتستان عنوان کرد: پسماندهای تولیدی در 5 گروه طبقه‌بندی می‌شوند که هر گروه می‌تواند خطرات و بیماری‌های خاص خود را در پی داشته باشد و لازم است که عوامل اجرایی پسماند حتماً با این خطرات و بیماری‌ها آشنا باشند و برای حفظ سلامت و ایمنی زیرگروه‌های خود، تمهیدات لازم را به کار ببرند.
ظاهری بابیان دسته‌بندی پسماندها، اظهار کرد: پسماندهای عادی، به تمامی پسماندهایی گفته می‌شود که به‌صورت معمول از فعالیت‌های روزمره انسان‌ها در شهرها، روستاها و خارج از آن‌ها تولید می‌شود از قبیل زباله‌های خانگی و نخاله‌های ساختمانی
کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان دشتستان عنوان کرد: پسماندهای پزشکی (بیمارستانی) نیز به تمامی پسماندهای عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه گفته می‌شود.
وی همچنین در خصوص پسماندهای ویژه گفت: پسماندهای ویژه به پسماندهایی گفته می‌شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمیت، بیماری‌زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن به مراقبت ویژه نیاز داشته باشد و آن دسته از پسماندهای پزشکی و نیز بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی، کشاورزی که نیاز به مدیریت خاص دارند جزء پسماندهای ویژه محسوب می‌شوند.
ظاهری در توضیحی از پسماندهای کشاورزی در دنیای کنونی و رابطه مستقیم آن با سلامت انسان‌ها افزود: پسماندهای کشاورزی به پسماندهای ناشی از فعالیت‌های تولیدی در بخش کشاورزی گفته می‌شود از قبیل فضولات، لاشه حیوانات (دام، طیور و آبزیان) محصولات کشاورزی فاسد یا غیرقابل‌مصرف.
وی تصریح کرد: پسماندهای صنعتی نیز در دنیای مدرن امروز خطرات زیادی را برای بشر به وجود آورده و به تمامی پسماندهای ناشی از فعالیت‌های صنعتی، معدنی و پسماندهای پالایشگاهی صنایع گاز، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و امثال آن از قبیل براده‌ها، سرریزها و لجن‌های صنعتی گفته می‌شود.
در این نشست، مهم‌ترین الزامات مشخص‌شده در دستورالعمل سلامت، ایمنی و بهداشت عوامل اجرایی پسماند توسط کارشناس بهداشت حرفه‌ای شبکه بهداشت و درمان به نمایندگان واحدهای کاری مشمول برنامه در صنایع، مراکز بهداشتی درمانی بخش خصوصی و دولتی و شهرداری‌ها بیان شد.
انتهای پیام/ س.غ 3030

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
    بهداشت.حرفه.ای     مدیریت.پسماند     مهندس.مهرداد.ظاهری     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   3 امرداد 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >