کارشناس بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
بیماری هپاتیت B شایعترین علت سیروز کبدی می یاشد

6 امرداد 1401
کارشناس بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستا گفت: بیماری هپاتیت B شایعترین علت سیروز کبدی و سرطان کبد می یاشد

ابراهیم اسماعیل پور در گفت و گویی با مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان  افزود: بیماری هپاتیت نوعی بیماری التهاب کبد است که توسط 6 نوع ویروس هپاتیت ایجاد می شود و این التهاب با درد و تورم همراه است و عملکرد کبد را با اختلال مواجه می کند.

اسماعیل پور تصریح کرد: انواع ویروس Cو  B، باعث بروز بیماری هپاتیت در صدها میلیون نفر می شوند و شایعترین علت سیروز کبدی و سرطان است که بسیاری را به کام مرگ می کشاند.

وی همچنین بیان کرد: متاسفانه این نوع ویروس ها (Cو  B) می توانند برای مدت طولانی تا سالها و دهه ها بدون علامت باقی بمانند که معمولا با آزمایش خون مشخص می شوند.

کارشناس بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان، اظهار کرد: هپاتیت از نوع حاد معمولا علایم قابل توجهی ندارد و درصورت تشدید علائمی که شامل اسهال، تب خفیف، دمای بالای بدن، احساس خستگی مفرط ، درد مفاصل، درد شکم، ادرار تیره، مدفوع خاکستری رنگ، زردی چشم ، یبوست و خارش پوست شوند و در مراحل پیشرفته زردی وجود خون در مدفوع استفراغ و گیجی است.

ابراهیم اسماعیل پور در خصوص راههای پیشگیری ازبیماری هپاتیت گفت: پرهیز از تیغ اصلاح و مسواک به طور مشترک ،پرهیز از خالکوبی، حجامت، تاتو با استفاده از وسایل غیر استریل و در مراکز غیر مطمئن، پرهیز از استفاده از وسایل تزریق شامل سرنگ، سوزن به طور مشترک

وی تاکید کرد: خویشتنداری در زمان مجرد بودن و وفاداری به همسر در زمان تاهل و روابط جنسی محافظت شده به عنوان مهمترین راه پیشگیری از انتقال هپاتیت از طریق جنسی می باشد .

اسماعیل پور  تزریق واکسن هپاتیت B به نوزادان و گروه های در معرض خطر  بسیار با اهمیت بیان کرد.

کارشناس بیماریهای واگیر شبکه بهداشت و درمان دشتستان رعایت اصول احتیاطات استاندارد برای پیشگیری از ابتلای شغلی و تصادف از جمله عینک ، ماسک صورت و دهان ؛ گان و دستکش به منظور پیشگری از تماس با خون و دیگر مایعات بالقوه عفونی  افراد را بسیار مهم برشمرد.


کلمات کلیدی:
هپاتیت.سیروز.کبدی     ابراهیم.اسماعیل     پور     مبارزه     .بیماریها     شبکه.بهداشت.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   10 امرداد 1401

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >