رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛
تدوین سناریو پدافند غیرعامل در دستگاه های اجرایی و حوزه بهداشت و درمان ضروری است

9 آبان 1401
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: برای ارتقای امنیت و سلامت جامعه تدوین سناریو پدافند غیرعامل در دستگاه های اجرایی و حوزه بهداشت و درمان ضروری است.

ماریا خویشدوست در نشستی که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل و بررسی عوامل و تهدیدات بیوتروریسم با روسا و مدیران اجرایی دستگاه های شهرستان برگزار نمود، افزود: پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که قبل از خطر انجام مي گيرد و در هنگام بروز هرگونه تهديد طبيعي و غير طبيعي (مانند جنگ) موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان‌ ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان های حیاتی یک کشور می گردد.

خویشدوست با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص پدافند غیرعامل اظهارکرد: امروز اهمیت پدافند غیر عامل قاعدتاً برای مسئولین بایستی شناخته شده باشد و اهتمام شما کار را پیش می برد.

وی تصریح کرد: پدافند غیر عامل ده کارکرد عمده دارد که از مهمترین کارکردهای آن می توان به حفاظت از جان مردم و  همچنین حفاظت از زیر ساختهای حیاتی جامعه  اشاره نمود. 

ماریا خویشدوست تاکید کرد: : کمبود منابع و زیر ساخت ها، فقدان بانک جامع اطلاعاتی توانمندی های کشور، آسیب پذیری زیر ساخت های حوزه سلامت در مواجهه با حوادث طبیعی و غیرطبیعی و ضعف هماهنگی درون بخشی و میان بخشی از مهمترین  چالشهای پدافند غیر عامل در حوزه نظام سلامت می باشند .

خویشدوست اظهار کرد : برای برخورد با  موارد بحران  از جمله مقابله با بیماریهای نوپدید و بازپدید که در چند سال اخیر با آن مواجه شدیم ( کروناویروس) باید آمادگی کامل داشته باشیم و با  مراحلی که ما را برای برخورد با بحران آماده می کند از قبل آشنا باشیم و آن مراحل را به خوبی طی کنیم .

خویشدوست مصوب نمود : تمامی بخش های حوزه بهداشت و درمان شهرستان باید برای سناریو پدافند غیرعامل در حیطه وظایف واحد تدوین  نمایند و در یک نشست جداگانه چالشها ، نقاط قوت و ضعف سناریوها مشخص شود و  با  همکاریهای  دستگاه های بین بخشی مانورهایی در سطح شهرستان برگزار نماییم.

وی همچنین گفت: در حال حاظر استفاه بیش از حد از سموم در حوزه کشاورزی یک نوع تهدید بیولوژی  محسوب می شود ؛ چون می تواند باعث آلودگی خاک و ایجاد بیماریهای مختلف در انسان شود و از جهاد کشاورزی ، دامپزشکی و محیط زیست خواست که با نظارت جدی تر و همچنین آموزش  و ارتقاء آگاهی کشاورزان در خصوص مضرات سموم و آفت کشها به سلامت جامعه کمک نمایند.

رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: زمانی پدافند غیر عامل می تواند در نظام بهداشت و درمان یک جامعه نهادینه گردد که در سیاست های بهداشتی و درمانی آن به عنوان عنصر کلیدی شناخته و مورد توجه قرار گیرد و صرف هرمیزان هزینه کلان برای این مهم، نه تنها اتلاف منابع نبوده، بلکه صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع و پیشگیری از اتلاف هزاران برابر آن در خسارات احتمالی است.

 

انتهای پیام/ 3030 : (س.غ)

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
پدافند.غیرعامل     تهدیدات.بیولوژیک     شبکه.بهداشت.دشتستان     ماریا.خویشدوست    

تاریخ بروز رسانی:   9 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >