کارشناس شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
۱۰هزار کودک در طی یک سال گذشته در مراکز بهداشتی و خانه‌های بهداشت مراقبت شده‌اند

5 ارديبهشت 1402
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: در طی یک سال گذشته بیش از ۱۰هزار کودک در مراکز بهداشتی و خانه‌های بهداشت مراقبت شده‌اند.

تهمینه باصولی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: هر کودکی شایسته آن است که دستیابی به مراقبت‌های پیشگیری، ارتقای سلامت و درمان طبی، تغذیه خوب و محیط مناسب برای رشد و تکامل را داشته باشد.
باصولی تصریح کرد: دریافت چنین مراقبت‌هایی از طریق ارتباط مداوم با مراقبین بهداشتی و دستیابی به خدمات اولیه مراقبتی، بهداشتی تأمین می‌شود.
وی اظهار کرد: در سال گذشته، ۱۰ هزار و ۹۸۸ کودک در مراکز و خانه‌های بهداشت شهرستان مراقبت‌های بهداشتی را دریافت نموده‌اند.
باصولی بیان کرد: در هر مراقبت، کودک از نظر رشد، تکامل، دریافت مکمل، واکسیناسیون، تغذیه با شیر مادر، تغذیه کمکی و تغذیه در سنین بعد از یک‌سالگی بررسی شده و والدین از اهمیت رشد و تغذیه کودک آگاه می‌شوند، به نگرانی‌های والدین توجه می‌شود و راهنمایی و مشاوره برای والدین و کودک ارائه می‌گردد.
باصولی بابیان اینکه مراقبت ۳تا ۵ روزگی به دلیل انجام غربالگری‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تصریح کرد: انتظار می‌رود که والدین نوزاد متولد شده را دریکی از روزهای ۵-۳روزگی جهت ثبت نام و دریافت مراقبت بهداشتی به مرکز خدمات جامع سلامت منطقه خود مراجعه نمایند.
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان تأکید کرد: غربالگری تیروئید، شنوایی و رتینوپاتی سه غربالگری بسیار مهم در ۳تا ۵روز بعد از تولد می‌باشند که والدین باید به آن توجه ویژه داشته باشند و به مراکز معرفی‌شده جهت دریافت خدمات بهداشتی مراجعه نمایند.
باصولی در خصوص غربالگری تیروئید گفت: غربالگری تیروئید آزمایش از پاشنه پای نوزادان در روزهای ۳تا ۵ بعد از تولد در مراکز نمونه‌گیری شهرستان انجام می‌گردد که علاوه بر تیروئید- پی کی یو و بیماری فاویسم (باقلایی) نیز شناسایی می‌گردد.
وی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین علت عقب‌ماندگی در نوزادان، کم‌کاری تیروئید است، خاطرنشان کرد: با تشخیص و درمان به‌موقع می‌توان از عوارض این بیماری پیشگیری نمود.
باصولی همچنین در مورد غربالگری شنوایی تصریح کرد: لازم است شنوایی کلیه نوزادان در هنگام تولد یا حداکثر ۳تا ۵روز پس از تولد توسط شنوایی‌سنج مورد ارزیابی قرار بگیرد. مراکز غربالگری در شهرستان دشتستان در بیمارستان ۱۷شهریور و کلینیک ولایت مستقر می‌باشند.
وی در خصوص غربالگری رتینوپاتی توضیح داد: در نوزادان نارس متولد شده (کمتر از ۳۴هفته) و یا وزن کمتر از ۲۰۰۰ گرم باید نوزاد جهت معاینه چشم به مراکز معرفی‌شده مراجعه نماید.
کارشناس واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان در خصوص روند ویزیت‌های مراقبت کودک سالم گفت: ارزیابی کودک از نظر علائم و نشانه‌های خطر، وضعیت وزن، قد، دور سر، وضعیت تغذیه، وضعیت سلامت و شیردهی مادر، وضعیت کودک با اضافه‌وزن و چاق، وضعیت دهان و دندان، وضعیت بینایی، وضعیت شنوایی، وضعیت تکامل، ژنتیک، وضعیت واکسیناسیون و مکمل‌های دارویی، غربالگری‌ها، مشاوره با مادر و پیگیری است.

انتهای پیام/س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
    مراقبت.کودکان     تهمینه.باصولی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   6 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >