کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛
با تک فرزندی فرصت تجربه نمودن تمام عیار کودکی را از کودکمان می گیریم

31 ارديبهشت 1402
کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: با تک فرزندی فرصت تجربه نمودن تمام عیار دوران کودکی را از کودکمان می گیریم.

فاطمه مددی در گفت و گویی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: تک فرزندی پدیده ای است که به دنبال صنعتی شدن جوامع ، در حال رشد و افزایش است و کشور ایران از دو دهه گذشته تا کنون آمار رو به رشدی در خصوص پدیده تک فرزندی داشته است.

مددی تصریح کرد: در کنار کودکان اقوام بودن یا ثبت نام در مهدکودک ، جای خواهر یا برادر را برای تک فرزند نمی گیرد و منزوی شدن، انزوا طلبی (شخصیت اسکیزوئید)، افسردگی، اضطراب و استرس، بلوغ جنسی زودرس از جمله مواردی هستند که کودک تحت تأثیر تک فرزندی ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شود.

فاطمه مددی همچنین بیان کرد: از مهمترین آسیب ها و اشکالات تک فرزندی و نداشتن خواهر و برادر می توان به آسیب های حمایت گری تک فرزندها در آینده ، توجه خاص و افراطی والدین و مرکز توجه والدین بودن اشاره کرد.

کارشناس واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: حق کودک است که مسیر زندگی را با روال طبیعی و به شیوه خودش طی کند و تک فرزندی به خودی خود ، فرصت تجربه نمودن تمام عیار دوران کودکی را از فرزندمان می گیرد و شاید به همین علت باشد که تک فرزند بودن را به خودی خود یک بیماری می دانند .

مددی  با اشاره به دیگر معایب تک فرزندی ، تصریح کرد: تک فرزند‌ها به دلیل اینکه همواره مرکز توجه اطرافیان خود به‌ویژه والدینشان قرار دارند، در آینده برای رسیدن به موقعیت‌های اجتماعی، شغلی، عشق معمولاً تلاش زیادی نمی‌کنند و ممکن است در زندگی شخصی خود با شکست و ناکامی‌های زیادی روبه‌رو شوند که این آسیب می‌تواند تحت تأثیر تک فرزندی برای فرد به وجود آید.

  فاطمه مددی در خصوص معایب تک فرزندی گفت: این کودکان مراحل رشد خود را به تنهایی سپری می کنندو هرگز معنای خواهر و برادر را نمی فهمند ، ممکن است برای دوستی با همسالان خود دچار مشکل شوند و بیشتر از سایر کودکان در خطر قرار دارند.

   مددی اظهار کرد:  احتمال گوشه گیری و عدم تمایل به فعالیت های اجتماعی در آن ها زیاد است  وممکن است چاقی و اضافه وزن در آن ها زیاد رخ بدهد.

  وی با بیان اینکه، تک فرزندها  ممکن است بیشتر تحت فشار والدین باشند تا در مدرسه و سایر فعالیت ها عملکرد بهتری داشته باشند، گفت: ممکن است کمال گرا شده و نتوانند به راحتی با مردم کنار بیایند و محافظت بیش از حد والدین ممکن است آن ها را دچار مشکل کند.

کارشناس واحد سلامت روان شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: این بچه ها ممکن است در آینده برای فرزند دار شدن و حفظ نام خانوادگی تحت فشار بیشتری باشند و همچنین برای نگهداری از والدین سالخورده خود تنها هستند.


انتهای پیام/س.غ/3030

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
آسیب.تک.فرزندی     سلامت.روان     فاطمه.مددی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   31 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >