رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
۱۱۰۰۰ دانش‌آموز دشتستانی مورد ارزیابی و معاینه قرارگرفته‌اند

1 مهر 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از ارائه مراقبت‌های بهداشتی به ۱۱ هزار و ۱۷۰ دانش‌آموز در پایه‌های اول ابتدایی، چهارم، هفتم و دهم از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

 دکتر ماریا خویشدوست در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: یکی از عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان در هر دوره تحصیلی، سلامت جسمانی و روانی آنان است؛ بنابراین چه از نظر آموزشی و کنترل عوامل افت تحصیلی و چه از نظر بهداشتی و پیشگیری از بیماری‌ها و بروز معلولیت‌ها لازم است سلامت جسمی و روانی تمامی دانش‌آموزان مورد ارزیابی قرار گیرد.
خویشدوست تصریح کرد: برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، پیش‌دبستان و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از فروردین‌ماه سال جاری با همکاری مشترک اداره آموزش‌وپرورش و شبکه بهداشت و درمان دشتستان اجرا شده است.
وی اظهار کرد: از اجرایی شدن این برنامه در سال جاری، ۴ هزار و ۷۷۳ دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی، ۴ هزار و ۲۸۵ دانش‌آموز پایه هفتم و ۲ هزار و ۱۱۲ دانش‌آموز پایه دهم توسط بهورزان، مراقبین سلامت و پزشکان غربالگری شده‌اند.
کارشناس مسئول واحد نوجوانان، جوانان و بهداشت مدارس شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: دانش‌آموزان بدو ورود به مدرسه، در ابتدا به پایگاه‌های سنجش معرفی شده مراجعه می‌نمایند و از نظر سلامت جسمی (ارزیابی نمایه توده بدنی، بینایی‌سنجی، شنوایی‌سنجی، بهداشت دهان و دندان و معاینه موی سر) و روانی (بررسی بیماری اوتیسم و استعداد تحصیلی) مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند،
فرشته بحرانی افزود: دانش‌آموزان با در دست داشتن نتیجه این ارزیابی به مراکز خدمات جامع سلامت مشخص‌شده مراجعه نموده و توسط پزشک مستقر در این مراکز بهداشتی معاینه و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
بحرانی تصریح کرد: پزشکان علاوه بر بررسی نتایج پایگاه سنجش، معاینات کامل جسمی را از دانش‌آموز به عمل‌آورده و اقدامات لازم جهت ویزیت سرپایی و در صورت نیاز ارجاع متخصص را انجام می‌دهند.
وی بیان کرد: در مراقبت‌های بهداشتی درمانی دانش‌آموزان، برای شناسایی برخی از بیماری و نقایصی مانند اختلالات رشد، مشکلات بینایی و شنوایی، بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان، گواتر و کم‌خونی، اختلالات رفتاری، انحراف ستون فقرات و اختلالات عملکرد دستگاه‌های بدن، معاینات غربالگری به‌صورت سالانه انجام می‌شود که شامل معاینات پزشکی و ارزیابی مقدماتی دانش‌آموزان بوده و نتایج آن در شناسنامه سلامت دانش‌آموز ثبت می‌گردد.
کارشناس مسئول واحد نوجوانان، جوانان و بهداشت مدارس شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: واکسیناسیون دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان و همچنین دانش‌آموزان پایه دهم مقطع متوسطه دوم به‌عنوان یکی از برنامه‌های سلامت مدارس مطرح است و دانش‌آموزان قبل از ثبت‌نام در مدارس باید در پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش خود واکسینه شوند.
 انتهای پیام/س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
    ارزیابی     معاینه     دانش.آموزان     دکتر.ماریا.خویشدوست     شبکه.بهداشت.درمان    
شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   3 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >